REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

“Der Spiegel”: Grecja zażąda astronomicznej sumy reparacji od Niemiec

511

Grecja zamierza zażądać od Niemiec prawie 280 miliardów euro odszkodowania za okupację przez III Rzeszę podczas II wojny światowej na jej terytorium. Kampania rządowa w tej sprawie ma się rozpocząć w listopadzie – doniósł “Der Spiegel” w sobotę poprzez swojego korespondenta z Salonik.

Grecki prezydent, Prokopis Pawlopulos, powiedział 3 października upamiętniając ofiary nazistowskich okrucieństw, że żądania rządu w Atenach dotyczące reparacji wojennych są nadal uzasadnione. Kilka tygodni wcześniej premier Aleksis Tsipras oświadczył, że wypłata odszkodowań jest rzeczywiście “historycznym obowiązkiem”.

– To nie przypadek, że dwaj najważniejsi greccy politycy wyraźnie zajęli się tym samym tematem w tak krótkim czasie – pisze niemiecki tygodnik w internetowym wydaniu.

Reklama / Advertisement

Według gazety grecki parlament zatwierdza sprawozdanie, zgodnie z którym Grecja wystąpi do Niemiec o 279,8 mld euro, z czego 269,5 mld euro z tytułu rekompensaty i spłaty pożyczki, którą Grecja musiała przyznać niemieckiemu okupantowi. W 1942 r. Centralny Bank Grecji musiał udzielić “pożyczki” w wysokości 476 milionów marek na pokrycie kosztów związanych z okupacją kraju.

Najeźdźcy podzielili Grecję na strefy: niemiecką, włoską i inkorporowaną do Bułgarii strefę bułgarską. Ludność żydowską deportowano do obozów śmierci. Wprowadzono obowiązek dostarczania kontyngentu żywnościowego do Rzeszy, toteż śmierć głodowa pochłonęła 300 tysięcy ofiar. Objawem rabunkowej eksploatacji Grecji przez okupantów był m.in. gigantyczna inflacja.

za: spiegel.de

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement