REKLAMA

Reklama

Delegacja Instytutu im. Rybarskiego w Holiszowie

457

REKLAMA

5 maja w Holiszowie odbyły się uroczystości upamiętniające wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet przez żołnierzy NSZ Brygady Świętokrzyskiej.

Uratowano przedstawicielki wielu narodów w tym dużą liczbę (280) pochodzenia żydowskiego. Uroczystości zorganizowało Stowarzyszenie Żołnierzy NSZ przy wsparciu polskich instytucji rządowych, władz miasta Holiszów i pobliskiej parafii katolickiej.

Uroczystościom towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy Były grupy rekonstrukcyjne, kompania honorowa wojska polskiego, minister, szef urzędu ds. kombatantów, dyrektor Instytutu Polskiego, przedstawiciel polskiej ambasady. Ze strony czeskiej przybył burmistrz miasta Holiszów. Warto zaznaczyć, że licznie przybyli okoliczni Polacy. W tym roku pojawiła się czeska telewizja, robiąc wywiady z przybyłymi kombatantami NSZ.

Reklama

Reklama

Uczestniczący w obchodach przedstawiciel Instytutu im. Romana Rybarskiego – dyrektor Mariusz Patey złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą i wziął udział w uroczystej mszy świętej. Nastepnie przekazał uczestnikom podziękowania za zaproszenie na te ważne wydarzenie i przypomniał, że Instytut im. Romana Rybarskiego czerpiąc z tradycji obozu narodowego angażuje się w wydarzenia mające na celu upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy o wysiłku polskich patriotów, działaczy narodowych i żołnierzy w obronie Państwa Polskiego i wartości cywilizacji łacińskiej.

REKLAMA