Defilada NSZ w Wiśle 3 maja 1946 r. [WIDEO]

Dnia 3 maja 1946 r. miało miejsce wydarzenie bez precedensu w będącej pod okupacją sowiecką Polsce. Tego dnia blisko 200 w pełni umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ze zgrupowania kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”, przemaszerowało na oczach sterroryzowanych komunistów w defiladzie przez wypoczynkową miejscowość, jaką do tej pory jest Wisła.

– Zamanifestujemy naszą wolę służenia Ojczyźnie w dniu Święta Królowej Polski – zawołał rano tego dnia “Bartek”, po czym wydał rozkaz wymarszu w kierunku miasta. Odziały wchodzące w skład VII Okręgu NSZ po koncentracji w kwaterze głównej podległego mu zgrupowania na Baraniej Górze, ok. godz. 15.00, po uroczystym obiedzie, zaczęły schodzić z gór. Stacjonujące w pobliżu jednostki wojska, KBW, WOP i UB nie zdecydowały się na atak i walkę ze zgrupowaniem NSZ. Był to olbrzymi propagandowy sukces Żołnierzy Wyklętych, a jednocześnie siarczysty policzek dla komunistycznych władz.

REKLAMA/Advertisement

W lipcu 1946 roku do oddziału przeniknęli agenci bezpieki. Ubecy, podający się za reprezentantów sztabu Obszaru Zachodniego NSZ, mieli zorganizować przerzucenie części oddziału na Zachód. Później żołnierze “Bartka” mieli trafić do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Była to jednak kolejny komunistyczny podstęp, który skończył się masakrą partyzantów. Co najmniej 167 żołnierzy zgrupowania „Bartka” zostało wywiezionych na teren dzisiejszego województwa opolskiego i zamordowanych (masowe mordy miały miejsce w lasach w okolicach wsi Barut oraz okolicach lotniska w Starym Grodkowie). Od tego czasu zgrupowanie pod dowództwem Flamego zaczęło tracić inicjatywę na rzecz komunistów, którzy w licznych obławach dziesiątkowali podległe „Bartkowi” oddziały.

REKLAMA/Advertisement

W obliczu beznadziejnej sytuacji “Bartek” podjął decyzję o ujawnieniu się przy najbliższej okazji, którą stała się uchwalona przez sejm na dzień 22 lutego 1947 amnestia. Sam „Bartek” z najbliższym otoczeniem ujawnił się dopiero 11 marca 1947 roku w Cieszynie. Ponieważ jednak amnestia odbierała władzom możliwość ukarania go, zaplanowano skrytobójczy mord. 1 grudnia 1947 r. milicjant Rudolf Dadak strzelił mu w plecy w restauracji należącej do Józefa Czyloka w Zabrzegu. Zbrodnia ta nie została nigdy ukarana, a jej sprawca jako „psychicznie chory” po roku wrócił do pracy w MO.

REKLAMA/Advertisement