REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Jest data przesłuchania Tuska przed komisją ds. Amber Gold! Wiadomo, kiedy odpowie na pytania posłów …

350

Jak poinformowało Radio Zet, do szefowej sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold poseł PiS Małgorzaty Wasserman wpłynęło pismo od mecenasa Romana Giertycha w sprawie przesłuchania byłego premiera i obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Według rozgłośni, dawny lider Platformy Obywatelskiej ma stawić się na przesłuchanie 2. października.

Wcześniej, 16 lipca, poseł Wasserman powiedziała, że byłemu premierowi zaproponowano trzy terminy przesłuchania; jeden wrześniowy i dwa październikowe.

– Mamy nadzieję, że z uwagi na to, że my szanujemy fakt, że (Donald Tusk – red.) jest zajęty, że on uszanuje również nasz czas i jeszcze w wakacje wybierze jeden z tych terminów, i nie narazi nas na fakt, że będziemy tu przyjeżdżali trzykrotnie – mówiła polityk.

Reklama / Advertisement

Komisja, powołana w lipcu 2016 roku bada i ocenia prawidłowość i legalność działań podejmowanych przez rząd wobec Amber Gold; dotyczy to szczególnie ministrów: finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz podległych im urzędników.

Sama Amber Gold powstała w 2009 roku i miała inwestować w złoto i inne szlachetne kruszce. Klienci byli zachęcani wysokim oprocentowaniem inwestycji. W 2011 spółka przejęła większość udziałów w liniach Jet Air, potem w niemieckich OLT Germany, a następnie pod koniec 2011 roku w liniach Yes Airways. Tak powstała marka OLT Express.

Linie te ogłosiły upadłość pod koniec lipca 2012 roku, a Amber Gold sama ogłosiła likwidację w sierpniu tego samego roku, nie wypłacając klientom powierzonych pieniędzy i odsetek. W ramach tzw. piramidy finansowej w latach 2009-12 zostało oszukanych około 19 tys. klientów, na kwotę 851 milionów złotych.

Reklama / Advertisement

za: onet.pl

Reklama / Advertisement