Dane mówią same za siebie. Najbezpieczniejszym państwem dla kobiet w UE jest Polska.

Jak poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. z najnowszych danych wynika, że Polska jest najbezpieczniejszym krajem dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wynosi 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Ponadto, wiceminister Szwed powiedział, że w naszym kraju coraz rzadziej odbiera się dzieci rodzicom w przypadku zagrożenia ich zdrowia lub życia.

Szwed poinformował o sprawozdaniu z realizacji “Krajowego programu przeciwdziałania przemocy w Rodzinie” za lata 2015, 2016 i 2017. Spada liczba dzieci zabieranych rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia – w 2017 roku było to 1123 dzieci, 7,5 proc. mniej niż w roku poprzednim. Ponadto, w Polsce jest najniższy wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet.

REKLAMA/Advertisement

Poseł PiS Teresa Wargocka porównała te dane ze statystykami z innych krajów i okazuje się, że tam ponad dwa razy częściej dochodzi do aktów przemocy wobec kobiet. Najwyższy, wynoszący 52 proc. wskaźnik przemocy jest w Danii, 47 proc. w Finlandii, 46 proc. w Szwecji, w Holandii i Francji po 45 proc.

Co ciekawe, posłanki opozycji nie zgadzają się z danymi przedstawionymi przez ministerstwo. Zdaniem Małgorzaty Okły-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej statystyki spadają “tylko na papierze”, a sytuacja Polek jest znacznie gorsza. W podobnym tonie wypowiadała się też Joanna Schmidt z Teraz!, która stwierdziła, że Polki nie mogą robić kariery i decydować o własnym życiu.

REKLAMA/Advertisement

za: pch24.pl