Czeski prezydent: “Unia Europejska i Komisja Europejska poniosły porażkę. Państwa narodowe przetrzymały kryzys”

Socjaldemokratyczny prezydent Republiki Czeskiej, Miloš Zeman, jest zwolennikiem Unii Europejskiej ale eurofederalistą, przeciwstawiającym się skrajnemu centralizmowi w UE. Chciałby też zastąpienia czeskiej korony walutą euro. Zdarzało mu się w przeszłości, że stawał po stronie Polski, gdy kraj nasz był krytykowany przez Brukselę.

Prezydent Zeman udzielił dzisiaj wywiadu dla Blesk.cz, a głównym tematem był kryzys związany z koronawirusem. W wywiadzie skrytykował Unię Europejską za niepowodzenie w jego zwalczaniu. Szczególnie nie podoba mu się to, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do ponownego otwarcia granic.

REKLAMA/Advertisement

Zeman podziękował wszystkim obywatelom, którzy przestrzegają ustalonych środków, za ich poświęcenie i dyscyplinę. Wiceminister zdrowia ma  otrzymać Order Lwa Białego  – najwyższe odznaczenie Republiki Czeskiej,.

– Jego energiczne działania spowodowały, że czeska epidemia była bardziej umiarkowana niż za granicą – oznajmił. – Wszyscy chcemy, aby kryzys ten zakończył się jak najszybciej. Jeśli chcemy wykorzystać stan wyjątkowy jako narzędzie do zwalczania koronawirusa, mądrze jest mieć go kilka tygodni dłużej.

REKLAMA/Advertisement

Zaznaczył, że ważne jest, aby kryzys koronawirusowy nie powrócił do Czech w drugiej fali. Według Zemana Unia Europejska całkowicie zawiodła w wyniku kryzysu koronawirusowego, ponieważ przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wielokrotnie wzywała do ponownego otwarcia granic.

– Porażkę poniosły w szczególności Unia Europejska i Komisja Europejska. Państwa narodowe przetrzymały kryzys. Nie wszystkie, ale nasze tak – oświadczył czeski lider. –  Zasady postępowania UE i jej polityków muszą się zmienić. Postarajmy się, żeby Unią Europejską kierowali ludzie tacy jak jej ojcowie założyciele, a nie ci szarzy urzędnicy.

REKLAMA/Advertisement