Czaputowicz: Dobrze, że ustawa o IPN została zmieniona

– Dobrze, że ta ustawa została zmieniona, bo to otworzyło możliwości i te wszystkie wątpliwości zostały rozwiane – powiedział w dzisiaj w Polsat News minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– Strona amerykańska rzeczywiście obawiała się, że może to ograniczyć wolność wypowiedzi. My twierdziliśmy że nie, a teraz nie ma już żadnych wątpliwości. Nikt nie będzie przecież ścigany za badania dotyczące Holokaustu – i tak by nie był, ale takie były wątpliwości niektórych obserwatorów – dodał szef dyplomacji.

Wcześniej tego dnia Czaputowicz przyjął sześciu kongresmenów amerykańskich. Delegacji ze Stanów Zjednoczonych przewodniczył Hal Rogers, republikanin ze stanu Kentucky, przewodniczący podkomisji ds. środków budżetowych na działania Departamentu Stanu oraz operacji zagranicznych.

Dyskusja poświęcona była sytuacji bezpieczeństwa na obszarze transatlantyckim i w naszym regionie. Minister i jego goście omówili także perspektywy współpracy polsko-amerykańskiej, w tym w zakresie wdrożenia decyzji NATO o wzmocnieniu zdolności odstraszania Sojuszu oraz rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce.

Poruszono także kwestie gospodarcze oraz sprawy bezpieczeństwa energetycznego i potrzebę zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych na obszarze Europy i naszego regionu. Rozmowa dotyczyła m.in. inicjatyw służących poprawie równowagi energetycznej, również poprzez eksport LNG do Europy.

– Polska i Stany Zjednoczone podobnie oceniają sytuację w odniesieniu do kwestii dywersyfikacji i nadmiernego uzależnienia Europy od dostaw gazu z Rosji. Zgadzamy się, że powinniśmy przeciwdziałać projektom takim jak Nord Stream 2 – ocenił minster.

REKLAMA/Advertisement

W trakcie spotkania szef polskiego MSZ zwrócił szczególną uwagę na problematykę włączenia Polski do Visa Waiver Program. Zaapelował do kongresmenów o poparcie tej inicjatywy w Kongresie USA.

za: polsatnews.pl
centrumprasowe.pap.pl