REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Czaputowicz: Celem polityki zagranicznej zarówno Polski, jak i Niemiec jest silna UE

360

– Bardzo się cieszę, że mogłem dzisiaj spotkać się z Heiko Maasem. Traktujemy w Polsce przyjazd Pana Ministra na początku swojego urzędowania jako potwierdzenie strategicznego partnerstwa między Polską a Niemcami – powiedział minister Jacek Czaputowicz w trakcie spotkania z niemieckim odpowiednikiem.

Najważniejsze kwestie z agendy europejskiej, sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego oraz ocena stosunków dwustronnych były tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z nowym ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem podczas jego pierwszej wizyty w Polsce.

Rozmowy ministrów dotyczyły kluczowych kwestii agendy europejskiej, w szczególności reformy UE, polityki energetycznej oraz polityki migracyjnej. Ministrowie dyskutowali także o przyszłości europejskiej polityki obronnej.

Reklama / Advertisement

– W naszej polityce zagranicznej, ale także w polityce Niemiec celem jest silna UE, jedna UE, która nie jest podzielona na różne prędkości czy różne obszary. Chcemy UE, która jest konkurencyjna, oparta na czterech swobodach i taka, która rozwija się i jest przykładem dla innych państw i obszarów na świecie – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił również, że Niemcy są sojusznikiem Polski w NATO.

– Chcemy razem rozwijać relacje strategiczne i umówiliśmy się co do dalszej współpracy – powiedział szef polskiego MSZ.

Reklama / Advertisement

– Doceniamy uznanie znaczenia stosunków z Polską w programie rządowym i w umowie koalicyjnej. Cieszymy się z tego, że Polska zajmuje ważne miejsce, o czym zostałem zapewniony, w polityce Niemiec – dodał.

Ministrowie rozmawiali także na temat sytuacji związanej z próbą zabójstwa Siergieja i Julii Skripal, jaka miała miejsce w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Wskazali na konieczność prowadzenia solidarnych działań w ramach UE wspierających Wielką Brytanię i potępiających łamanie prawa międzynarodowego.

W kontekście współpracy europejskiej ministrowie wyrazili nadzieję na wzmocnienie dynamiki współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego z udziałem Polski, Niemiec i Francji.

Minister Jacek Czaputowicz przedstawił szefowi niemieckiej dyplomacji informacje dotyczące dialogu Polski z Komisją Europejską na temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz omówił założenia polskich reform, przedstawione m.in. w tzw. “Białej Księdze”.

W obszarze stosunków dwustronnych ważnym tematem była kwestia praw i przywilejów polskiej społeczności w Niemczech. Omówiono ponadto elementy, które mogą dynamizować współpracę pomiędzy społeczeństwami obu państw. W czasie swojej wizyty minister Heiko Maas spotkał się również z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

kom/ tnt/

za: centrumprasowe.pap.pl

Reklama / Advertisement