REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Cyganie na Słowacji: Nie kradniemy, jedzenie bierzemy ze śmietnika. W sąsiedniej wsi jedzą psy [WIDEO]

1284

Telewizję Planete trudno posądzić o rasizm. Warto więc obejrzeć ten wstrząsający dokument ukazujący problem, za jakim boryka się Słowacja.

80,7 % z 5,4 mln mieszkańców Słowacji stanowią Słowacy. Co prawda Cyganie to zaledwie ok. 2,0 %, ale po pierwsze z uwagi na bardzo wysoką dzietności liczba ta wzrasta; po drugie zamieszkują oni głównie wschód kraju i tam są miejscowości, gdzie stanowią niejednokrotnie kilkadziesiąt procent. Jak żyją, pokazuje poniższy film dokumentalny.

Warto wspomnieć przy okazji, że w 2016 r. członkowie Partii Ludowej – Nasza Słowacja (L’SNS) wprowadzili regularne patrole obywatelskie w pociągach na kilku liniach w tym terenie.

Reklama / Advertisement

– Z maksymalnym zaangażowaniem, ryzykując swoje zdrowie i życie, dbamy o bezpieczeństwo dziesiątek tysięcy pasażerów. Patrole organizujemy w pociągach na niebezpiecznych trasach i na stacjach kolejowych – informował poseł do Rady Narodowej i gość Marszu Niepodległości, Milan Mazurek. – We wschodniej Słowacji, która jest stale nękana przez niebezpieczny element aspołeczny działamy już od roku. Na trasie Poprad – Stara Lubovna udało się nam osiągnąć niesamowite efekty. W obecności naszych patroli element aspołeczny (to określenie jest przez słowackich narodowców używane na określenie Cyganów – przyp.red.) potrafi zachowywać się przyzwoicie i siedzieć cicho. Ich obecność nie stanowi już żadnego zagrożenia.

Osobny, ale nie inny przypadek to Lunik IX. Osiedle stanowi największe słowackie skupisko ludności cygańskiej i prawdopodobnie największą tego rodzaju dzielnicę w Europie. W 2005 na osiedlu żyło około 5300 osób (z czego 4400 oficjalnie). 2200 z nich było dziećmi. Rodzi się tam 150-170 dzieci rocznie, a śmiertelność noworodków wynosi 5%.

Osiedle posiada bardzo niskie standardy życia: media takie jak gaz, elektryczność czy woda zostały odcięte, ponieważ Cyganie nie płacili za ich użytkowanie. Bezrobocie na osiedlu jest bliskie 100%, na obszarze Luník IX istnieje jedna szkoła i jedno przedszkole.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement