REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Cudzoziemcy szukają kredytów w Polsce, coraz częściej to Ukraińcy [WIDEO]

359

Ponad pół miliona kont w polskim systemie bankowym należy do obcokrajowców. Coraz więcej: do obywateli Ukrainy. Zaciągnęli oni dotychczas w polskich bankach ponad 8 tys. kredytów na łączną kwotę 43,6 mln zł. Obecnie spłacają 5,1 tys. zobowiązań na łączną wartość 7,7 mln zł, co na 1 osobę wynosi 1 511 zł.

Z danych dotyczących rynku pracy wynika, że obecnie w Polsce pracuje zarobkowo blisko milion obywateli Ukrainy. Ta grupa obcokrajowców stanowi bardzo ważną część, charakteryzującego się obecnie rekordowo niskim poziomem bezrobocia, polskiego rynku pracy. Dlatego resort pracy i polityki społecznej wprowadza kolejne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Równocześnie, osiedlający się w Polsce obywatele znad Dniepru są w coraz większym stopniu wspierani w sferze finansów prywatnych przez banki znad Wisły. Potwierdza to istotny potencjał, jaki stanowią pracownicy z Ukrainy także w obszarze finansowania ich potrzeb konsumpcyjnych czy mieszkaniowych. Czy klient z Ukrainy może napotkać problem przy wnioskowaniu o kredyt, jakim jest brak informacji o jego historii kredytowej? Już nie. Biuro Informacji Kredytowej nawiązało bowiem współpracę z dwoma swoimi odpowiednikami z Ukrainy.

Statystyki resortu pracy i polityki społecznej potwierdzają, że 85% zezwoleń dla cudzoziemców chcących podjąć pracę w Polsce, trafia do obywateli Ukrainy. W przygotowaniu jest projekt ustawy o rynku pracy jako wyraźna odpowiedź na wzrastający udział osób z Ukrainy, osiedlających się w Polsce. Wiele banków umożliwia obywatelom z Ukrainy otwieranie kont osobistych, korzystanie z różnych produktów bankowych, a nawet kredytów hipotecznych. Celem wprowadzenia ułatwień dla klientów – cudzoziemców, powstają specjalne strony z listą dokumentów niezbędnych, np. do zakładania rachunków, często w języku ukraińskim. Niektóre banki deklarują, że będą wymagać przedłożenia raportu z zagranicznego biura informacji kredytowej.

Reklama / Advertisement

Biuro Informacji Kredytowej wesprze banki w odpowiedzialnym kredytowaniu Ukraińców poprzez uruchomienie wymiany transgranicznej ze swoimi odpowiednikami na terenie Ukrainy. Dzięki wymianie transgranicznej banki, otrzymają możliwość pełniejszej oceny zdolności kredytowej, uproszczenia procedur i skrócenia do minimum czasu rozpatrywania wniosków o kredyt dla obywateli Ukrainy, starających się o finansowanie w bankach na terenie Polski .

Do umów z trzema zagranicznymi biurami kredytowymi: z niemieckim biurem SCHUFA Holding AG, brytyjskim EQUIFAX Ltd. oraz włoskim CRIF SpA, dołączają podpisane przez BIK porozumienia o współpracy z dwoma biurami ukraińskimi, działającymi w branży informacji kredytowej: Ukrainian Bureau of Credit Histories (UBCH) oraz International Bureau of Credit Histories (IBCH). Współpraca Biura Informacji Kredytowej z jego ukraińskimi odpowiednikami, to także ułatwienie procesu zaciągania kredytów przez obecnych klientów depozytowych, posiadających zobowiązania za granicą, tj. w kraju swojego pochodzenia oraz realizacja odpowiedzialnego podejścia w obsłudze klienta.

– To odpowiedź na oczekiwanie rynku oraz kontynuacja rozwoju współpracy transgranicznej pomiędzy BIK, a zagranicznymi biurami kredytowymi – mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Zduńczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów BIK. – Dzięki nowo podpisanym umowom będziemy mogli zapewnić łatwiejszy i szybszy dostęp do kredytów coraz liczniejszej grupie obcokrajowców, którą stanowią dziś pracujący i osiedlający się w Polsce obywatele Ukrainy.

Reklama / Advertisement

Dotychczas, umowy zawarte przez BIK o wymianie informacji transgranicznej pomagały uzyskiwać kredyty w bankach brytyjskich, włoskich lub niemieckich pracującym i mieszkającym za granicą Polakom. Dzięki temu Polak starający się o kredyt za granicą mógł wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową, zbudowaną na rodzimym rynku. Ostatnie rozszerzenie współpracy transgranicznej o biura ukraińskie, ukierunkowane jest natomiast na wsparcie Ukraińców pracujących i mieszkających w Polsce.

za: marketnews24.pl

Reklama / Advertisement