Coraz mniej łóżek w szpitalach. Powód? Brak pielęgniarek i nowe normy zatrudnienia.

– Szpitale likwidują łóżka dla chorych. Tłumaczą to nowymi normami zatrudnienia – pisze “Nasz Dziennik”. To efekt wprowadzenia nowych norm zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych, przed którymi ostrzegali dyrektorzy szpitali.

– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie zlikwidował właśnie 102 łóżka na 21 oddziałach – czytamy. Rzecznik szpitala Anna Ginał mówi, że placówka obsługuje cały region i likwidacja stu łóżek oznacza usunięcie tylko kilku na jeden oddział.

REKLAMA/Advertisement

– Nie zaburza to codziennej pracy szpitala. Nie ma też żadnego zagrożenia dla pacjentów, mogą oni się czuć bezpieczni” – zapewnia Ginał. „Oczywiście, nie jest to rozwiązanie idealne – to efekt takich, a nie innych przepisów” – dodaje przedstawicielka szpitala.

Gazeta przypomina, że nowe normy dotyczące zatrudniania pielęgniarek i położnych weszły w życie z początkiem roku zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Ich celem miało być poprawienie warunków pracy pielęgniarek i położnych, a także lepsze bezpieczeństwo pacjentów.

REKLAMA/Advertisement

– Część szpitali zmuszona jest do radykalnych działań ze względu na trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby pracowników. Oznacza to dla nich także dodatkowe koszty. W efekcie zmniejsza się liczba łóżek dla chorych – pisze “Nasz Dziennik”.

za: tvp.info

REKLAMA/Advertisement