Co z reparacjami? Wiceszef MSZ: Sytuacja jest skomplikowana

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w “Debacie Tygodnia Wszystko co Najważniejsze” na antenie Polsat News odniósł się do tematu starania się o reparacje wojenne od Niemiec i Rosji. Polityk przyznał, że na niwie prawnej sytuacja nie jest prosta.

– W porządku prawnym sytuacja jest o tyle skomplikowana, że zarówno w czasie PRL-u, jak i po transformacji, Niemcy mieli pewne argumenty prawne, które podnoszą na swoją obronę w tej sprawie – powiedział.

– Mimo to, że w czasach komunizmu władze PRL oficjalnie zrzekły się reparacji od NRD, należy mieć na uwadze, że to oświadczenie nie zostało złożone z pełną swobodą. Poza tym istnieje wymiar polityczny i wymiar moralny. Niemcy są spadkobiercami III Rzeszy choćby tego nie chciały – dodał.

– Na szczęście Niemcy są tutaj na dużo lepszym etapie niż Rosja dzisiaj, jeżeli chodzi o rozliczanie się ze swoją pamięcią historyczną. Nie da się uciec od odpowiedzialności za to, co nasz poprzednik prawny zrobił: za straty ludzkie, za wymordowanie kilku milionów obywateli, za zniszczenie całego kraju w zasadzie – stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji.

REKLAMA/Advertisement