Chorwacka policja ostrzelała grupę migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę

Chorwacka policja w sobotni wieczór otworzyła ogień do grupy nielegalnych imigrantów próbujących dotrzeć do sąsiedniej Słowenii. Jeden z mężczyzn jest poważnie ranny, jak twierdzą urzędnicy z Rijeki, w północno-zachodniej części kraju, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego.

Minister spraw wewnętrznych Davor Bozinovic powiedział dziennikarzom, że grupa prawdopodobnie próbowała przedostać się do Słowenii, ale nie podał, ile osób było w tej grupie ani jakie są jej narodowości.

REKLAMA/Advertisement

Chorwacja znajduje się na szlaku, którym podąża wielu migrantów z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, próbujących dotrzeć do bogatszych państw UE. Niektórzy przechodzą nielegalnie z Chorwacji do Bośni.

Lekarz w Rijeka Clinical Hospital Center powiedział, że mężczyzna w stanie krytycznym doznał ran postrzałowych.

REKLAMA/Advertisement

– Pacjent został przyjęty na pilną operację po odniesieniu ran postrzałowych w okolicy klatki piersiowej i żołądka – poinformował przez telefon w niedzielę agencję Reuters lekarz. – Jest w stanie zagrażającym życiu i trwa intensywne leczenie.

Wtargnięcie w granice Chorwacji miało miejsce w górzystym regionie Gorski Kotar w pobliżu Rijeki, który znajduje się około 20 km od granicy ze Słowenią.

REKLAMA/Advertisement

Sąsiednia Bośnia, która od 2018 r. stała się popularnym miejscem dla migrantów, wielokrotnie oskarżała Chorwację o odsyłanie migrantów do Bośni, nawet jeśli znajdują się oni głęboko na jej terytorium. Wielu migrantów narzeka na brutalność chorwackich funkcjonariuszy policji, które to zarzuty Chorwacja odrzuciła.

za: reuters.com