Chiny: Partia komunistyczna chce dostosować Biblię i Koran do “wartości socjalistycznych”

Chińskie władze planują przeredagować wszystkie przetłumaczone “klasyczne książki religijne”, aby odzwierciedlić “socjalistyczne wartości” Komunistycznej Partii Chin. Polecenie wydano podczas listopadowego spotkania zorganizowanego przez Komitet do Spraw Etnicznych, który jest odpowiedzialny za wszystkie sprawy religijne w kraju.

Nie odnosząc się co prawda bezpośrednio do Koranu i Biblii, komitet planuje kompleksowy przegląd tekstów religijnych, które “nie odpowiadają postępowi czasów” i muszą być dostosowane do “epoki prezydenta Xi Jinpinga”. Wiadomo jednak, że to islam i chrześcijaństwo najbardziej spędzają sen z powiek liderom partii rządzącej.

Recenzowane wydania tekstu nie powinny być sprzeczne z zasadami Partii Komunistycznej i zostaną albo zmienione, albo ponownie przetłumaczone przez cenzorów wyznaczonych przez państwo.

Podczas spotkania grupy ekspertów i przedstawicieli związków religijnych, ci pierwsi powiedzieli tym drugim, że będą musieli przestrzegać rozkazu prezydenta Xi, aby interpretować swoje przekonania zgodnie z “podstawowymi wartościami socjalizmu”, podała agencja informacyjna Xinhua.

Ten ruch ma miejsce, gdy nasila się walka z muzułmańskimi Ujgurami, prowadzona w tak zwanych ośrodkach reedukacyjnych. Według amerykańskich urzędników i ekspertów ONZ w tych obozach uwięziono nawet 1 milion osób. Pekin początkowo zaprzeczał istnieniu obozów w Sinciangu, ale teraz mówi, że są one “ośrodkami szkolenia zawodowego” niezbędnymi do zwalczania terroryzmu.

REKLAMA/Advertisement