REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Chanuka w Pałacu Prezydenckim: “Jesteśmy wspólnotą tych, którzy stanowią polskie społeczeństwo, którzy chcą być razem”

549

– Niech to światło, zwłaszcza w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie także symbolem przetrwania Żydów polskich, zważywszy na wszystkie dramatyczne chwile i zakręty historii; takiej niezniszczalności – powiedział dzisiaj podczas uroczystości Chanuki w Pałacu Prezydenckim jego gospodarz, Andrzej Duda.

– Bardzo dziękuję, że możemy w to święto, święto Chanuki – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – spotkać się jako wspólnota ludzi mieszkających w Polsce, jako wspólnota tych, którzy stanowią polskie społeczeństwo, którzy chcą być razem – dodał prezydent, który podkreślił, iż Żydzi polscy to wielka polska tradycja, to przeszło tysiąc lat naszej wspólnej historii. – To momenty piękne i momenty trudne, ale to także wielu ludzi, którzy na trwałe wpisali się w historię Polski, stali się ważnym elementem polskiej kultury, polskiej tradycji.

Chanuka przypomina o zwycięskim powstaniu Machabeuszy w 165 r. p.n.e. i ponowną konsekrację Świątyni Jerozolimskiej, sprofanowanej przez kult Zeusa. Rebelia skierowana była przeciwko rządzącej z Syrii hellenistycznej dynastii Seleucydów. Pod wodzą Judy powstańcy pokonali wojska Seleucydów i zajęli Jerozolimę, dokonując rzezi na zwolennikach hellenizmu. Chanuka jest najmłodszym świętem żydowskim, ponieważ liczy sobie „tylko” 2000 lat. Po raz pierwszy obchodzono je 25 dnia miesiąca Kislew 165 r.p.n.e.; trwało ono 8 dni. Tak jest do dziś. Miesiąc kislew to listopad/grudzień, pierwszy dzień chanuki wypada zwykle w pierwszej dekadzie grudnia. Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukii.

Reklama / Advertisement

Foto: ©Grzegorz Jakubowski/KPRP

za: prezydent.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement