REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Centrum Badań nad Uprzedzeniami: Polacy i Polki prezentują wysoki poziom islamofobii

551

Centrum Badań nad Uprzedzeniami to jednostka naukowa, działająca przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Centrum było m.in. współorganizatorem konferencji organizowanej na początku grudnia ub.r. w Warszawie przez American Jewish Committee „Zjawisko antysemityzmu w Polsce: Diagnoza – Konsekwencje – Metody Przeciwdziałania”, na której wiceminister Gawin powiedziała, iż “delegalizacja ONR w jakiejś perspektywie czasowej jest absolutnie niezbędna, potrzebna”.

W kwietniu br. szef Centrum – Michał Bilewicz, były redaktor naczelny pisma „Jidełe” i były edaktor „Słowa Żydowskiego” oraz członek zespołu „Krytyki Politycznej” wezwał, by “skończyć z wychowaniem martyrologicznym, z wieczną traumatyzacją, z uczeniem o Ince, Pileckim, Anielewiczu, obozach, katowniach…”.

– Obraz muzułmanów wśród Polaków jest w znacznym stopniu kreowany przez media podsycające poczucie zagrożenia wynikające z ich obecności. Dodatkowo, w dobie „kryzysu migracyjnego” muzułmanie utożsamiani są często z uchodźcami, a także najeźdźcami chcącymi zniszczyć podwaliny chrześcijańskiej Europy – oburzają się autorki opublikowanego na stronie Ośrodka raportu “Postawy wobec muzułmanów a przywiązanie do grupy własnej w Polsce”.

Reklama / Advertisement

Z przeprowadzonych sondaży wynika, iż jest “wysoki poziom uprzedzeń wobec muzułmanów w Polsce”, co prowadzi do wniosku iż “Polacy i Polki prezentują wysoki poziom islamofobii”.

Pełen raport dostępny tutaj: LINK

Reklama / Advertisement