Cejrowski ostro do Timmermansa: Weź się przymknij. “On w sprawie Polski nie ma prawa pyszczyć”

W programie “Minęła 20” Wojciech Cejrowski skomentował ostatnie wydarzenia dotyczące Polski i nacisków ze strony unijnych notabli w kontekście skandalicznego listu wysłanego przez byłych prezydentów, premierów, szefów MSZ i opozycjonistów do Komisji Europejskiej.

W liście czytamy m.in.:
3 lipca w Polsce wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która ostatecznie zniesie w Polsce zasadę trójpodziału władzy i istotę demokratycznego państwa prawa (…)

REKLAMA/Advertisement

Dalej sygnatariusze listu skarżą się Komisjie Europejskiej:
Mechanizmy obrony państwa prawa w Polsce okazały się zbyt słabe. (…) Partia rządząca kończy dzieło demontażu systemu trójpodziału władz, łamiąc wprost zapisy polskiej konstytucji.

“Obywatele Europy” podkreślili, że bliżej im do Unii niż własnego państwa:
Będąc obywatelami Polski, czujemy się również obywatelami Europy, dlatego świadomi znaczenia wolnej, demokratycznej i praworządnej Polski w Unii Europejskiej, apelujemy do Komisji Europejskiej oraz do Rady Unii Europejskiej o pozostanie wiernymi podstawowym wartościom zapisanym w artykule 2 traktatu o Unii Europejskiej.

REKLAMA/Advertisement

Do sprawy odniósł się Sławomir Cenckiewicz, który przypomniał, że połowa z tych sygnatariuszy związana była ze służbami PRL.

Natomiast wczoraj Wojciech Cejrowski w programie “Minęła 20” po swojemu rzucił w eter odnośnie tego jaka to “nota dyplomatyczna” powinna zostać skierowane do Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej:
– Powinniśmy wysyłać mu noty o treści „weź się przymknij”, bo on w sprawie Polski nie ma prawa pyszczyć, bo Polska jest suwerennym krajem. Unia Europejska nie ma praw ponad państwami obywatelskimi.

I dodał:
– Wkurza mnie, że premier wdaje się w dyskusje z takim Timmermansem, to nie jest partner do rozmowy w tej sprawie.