CBA uderza w międzynarodową grupę przestępczą wyłudzającą zwrot podatku VAT

Agenci CBA zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w międzynarodowej grupie przestępczej. To już w sumie 19 osób zatrzymanych przez CBA działających w celu wyłudzenia blisko 1 miliard VAT. Według ustaleń śledztwa, finansowa karuzela trwała kilka lat i obejmowała kilka krajów Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze białostockiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie Mazowsza kolejne dwie osoby w ramach śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie.

REKLAMA/Advertisement

Zatrzymani to prezesi polskiej i czeskiej spółki działający w ramach międzynarodowej grupy przestępczej dopuszczającej się przestępstw karnych i skarbowych. Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa grupa usiłowała wyłudzić z budżetu państwa blisko 1 miliard zł nienależnego zwrotu podatku VAT. Osoby dzisiaj zatrzymane przez CBA były ogniwami w tzw. schemacie karuzelowym, polegającym na pozorowaniu zdarzeń gospodarczych i obrotu towarowego pomiędzy Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją. W ramach tych działań wystawiano fikcyjne faktury kupna-sprzedaży produktów spożywczych m.in. kawy, słodyczy, baterii, maszynek do golenia i kosmetyków, które przed organami skarbowymi miały uwiarygodniać przestępcze działania grupy.

Po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty.

REKLAMA/Advertisement

Prowadzone przez CBA śledztwo jest wielowątkowe i rozwojowe. Biuro współpracuje przy tej sprawie z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym. Pierwsze zatrzymania miały miejsce w 2017 roku, gdy ujęto trzech członków ścisłego kierownictwa grupy, natomiast w lutym 2018 zatrzymano jednego z tzw. „inwestorów”, który wyłożyli środki finansowe na rozpoczęcie działalności grupy, aby następnie czerpać z tego tytułu korzyści finansowe.

za: centrumprasowe.pap.pl