Były premier usłyszał prokuratorski zarzut. Grozi mu do 2 lat więzienia

Były premier Kazimierz M. usłyszał w prokuraturze zarzut uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony. “Super Express”, który pisze o tej sprawie zaznacza, że byłemu szefowi rządu PiS grozi do 2 lat więzienia.

– Dochodzenie jest w toku. Prokurator ogłosił podejrzanemu zarzut uchylania się od obowiązku alimentacyjnego (…) i narażenia przez to pokrzywdzonej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Podejrzany nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia – mówi prok. Łukasz Łapczyński, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej.

REKLAMA/Advertisement

Kazimierz M. został zobowiązany wyrokiem sądu do wypłaty 4 tys. zł alimentów dla byłej żony Izabeli Olchowicz-Marcinkiewicz. Kobieta mówi, że kwota ta jest już bardzo wysoka: “W sumie jest mi winny ponad 100 tys. zł.” – komentuje była żona ekspremiera.

M. w latach 1992–1993 był wiceministrem edukacji narodowej, w latach 1997–2006 posłem na Sejm III, IV i V kadencji.
27 września 2005 Jarosław Kaczyński wyznaczył go jako kandydata PiS na stanowisko premiera po zwycięskich dla tej partii wyborach parlamentarnych. 19 października został desygnowany, a 31 października zaprzysiężony na tę funkcję przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. 7 lipca 2006 r. poinformował komitet polityczny PiS o zamiarze podania się do dymisji. Organ ten zarekomendował Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów. 10 lipca prezydent Lech Kaczyński przyjął dymisję jego gabinetu, obowiązki prezesa Rady Ministrów pełnił do 14 lipca tego samego roku.

REKLAMA/Advertisement

18 lipca 2006 r. został oficjalnie nominowany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na pełniącego funkcję Prezydenta m.st. Warszawy (jako zarządca komisaryczny miasta). Urząd objął 20 lipca, zastępując na tym stanowisku Mirosława Kochalskiego. W związku z objęciem funkcji wygasł jego mandat poselski. Był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2006. W I turze wyborów zajął pierwsze miejsce z wynikiem 38,42% (272 050 głosów). W II turze przegrał z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

za: wPolityce.pl

REKLAMA/Advertisement