Były pracownik ministerstwa skazany za szpiegostwo. Współpracował z rosyjskim GRU …

– Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na trzy lata więzienia byłego pracownika Ministerstwa Energii za szpiegostwo na rzecz Rosji. Sąd uznał, że ocena postępowania Marka W. dokonana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest słuszna – poinformował Stanisław Żaryn – rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wyrok zapadł już w marcu.

– Na podstawie materiału zgromadzonego przez ABW Marek W. został oskarżony o pracę na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – poinformował Żaryn i dodał, że były pracownik ministerstwa został skazany na trzy lata i 10 lat zakazu pracy w instytucjach publicznych.

REKLAMA/Advertisement

– Na poczet kary zaliczono skazanemu pobyt w areszcie – czas od zatrzymania w marcu 2018 r. do wydania wyroku – dodał rzecznik ministra Kamińskiego. Dodał on, że Marek W. pracował w Ministerstwie Gospodarki, a następnie Energii. ABW stwierdziła, że przekazywał on rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU informacje nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– W kontaktach z oficerem rosyjskiego wywiadu W. przekazywał informacje, które pozyskiwał w czasie pracy w sektorze państwowym. Jednocześnie pomagał tworzyć charakterystyki zatrudnionych w resorcie, którymi interesowała się GRU – podał Stanisław Żaryn.

REKLAMA/Advertisement

za: tvp.info