REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Były działacz opozycji zwrócił order prezydentowi. Zarzucił mu “szkodliwe dla Polski działania i zaniechania”

513

Jak informuje “Rzeczpospolita”, Bogdan Czajkowski – w PRL wieloletni działacz opozycji antykomunistycznej zwrócił prezydentowi Andrzejowi Dudzie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Czajkowski ma za złe prezydentowi, że taki sam Order wciąż posiada Zbigniew Niemczycki – tajny współpracownik SB, który na niego donosił, a także odnosi się do “działań i zaniechań” prezydenta Dudy.

Są to między innymi: brak ujawnienia   Aneksu WSI, odmowa uhonorowania gen. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego, dymisja Antoniego Macierewicza z funkcji ministra obrony narodowej,  zawetowanie ustaw sądowych w lipcu 2017 roku, odznaczenie Orderem Orła Białego Szewacha Weissa – zwolennika roszczeń żydowskich, brak działań ws. ustawy JUST 447 podpisanej przez prezydenta USA Donalda Trumpa i otwierającej furtkę do owych roszczeń. Szczegółowo opisane są one w oświadczeniu Bogdana Czajkowskiego opublikowanym na stronach m. in. magnapolonia.org.

Czajkowski szefował komitetowi strajkowemu na Politechnice Warszawskiej w czasie wydarzeń marcowych z 1968 roku. W czasach komunizmu był przez siedem lat inwigilowany i rozpracowywany przez komunistyczne służby specjalne. Ostatnio startował w konkursie na prezesa TVP i znalazł się w czwórce kandydatów na to stanowisko, które ostatecznie przypadło Jackowi Kurskiemu.

Reklama / Advertisement

W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, którego Czajkowski nie przyjął jako wyraz sprzeciwu wobec braku referendum dotyczącego wejścia w życie traktatu lizbońskiego. Po śmierci prezydenta Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku Bogdan Czajkowski przyjął order jako wyraz hołdu dla tragicznie zmarłej głowy państwa.

Obecnie, były opozycjonista rozstał się z Orderem i na początku listopada odesłał go do Pałacu Prezydenckiego. Powody takiego działania zostały wyżej wymienione, a Bogdan Czajkowski podkreślił, że takim samym Orderem odznaczony jest Zbigniew Niemczycki – tajny współpracownik SB

– Donosił także na mnie, podczas wieloletniego rozpracowania operacyjnego, któremu byłem poddany przez SB. W tych okolicznościach, odznaczenie go tym samym orderem, odczułem jako kolejne splunięcie mi w twarz – napisał dawny opozycjonista.

Reklama / Advertisement

za: DoRzeczy.pl

Reklama / Advertisement