REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Bunt samorządowców! HGW i spółka nie chcą obniżenia swoich uposażeń …

425

Związek Miast Polskich, do którego należą między innymi Warszawa, Kraków czy Gdańsk podjął walkę z obniżeniem pensji dla samorządowców, która została przeforsowana przez Prawo i Sprawiedliwość. Włodarze miast powołują się na … konstytucję i twierdzą, że zmiany zostały wprowadzone ze złamaniem ustawy zasadniczej:

– Rozporządzenie zostało przyjęte, a my cały czas z nim walczymy. Ta obniżka jest niezgodna z konstytucją- mówi w rozmowie z “Super Expressem” Joanna Proniewicz – rzecznik ZMP.

Według rozporządzeń przyjętych przed kilkoma tygodniami, od 1 lipca w życie mają wejść przepisy obniżające pensje wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Ich uposażenie ma zostać obniżone o 20 proc., ale przedstawiciele samorządów nie zamierzają się zgadzać z tą decyzją.

Do obejścia tych decyzji wystarczy, aby rada miasta czy sejmik województwa nie zebrał się do jesiennych wyborów i nie podjął uchwały w tej sprawie. W takiej sytuacji, decyzje ma podejmować wojewoda, jednak od jego działań samorządowcy mogą składać odwołania do sądu, a do czasu zakończenia procedury pieniądze cały czas będą zasilać konta włodarzy miast.

Według przedstawicieli samorządów ustawa o obniżce pensji jest niezgodna z konstytucją, gdyż nie przeprowadzono do niej konsultacji. Wspomniana powyżej Joanna Proniewicz informuje, że przedstawiciele Związku Miast Polskich zamawiali już opinie prawne i udali się do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Co ciekawe, również kandydaci PiS nie pałają entuzjazmem wobec decyzji podjętej przez Jarosława Kaczyńskiego, którego był to autorski pomysł. Chociażby Jacek Żalek – kandydat na prezydenta Białegostoku z ramienia PiS mówi o “politycznym szantażu” oraz proponuje rozmowę i debatę w tej sprawie.

Prezydenci największych miast w Polsce zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych. Włodarz stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz otrzymuje 13 400 zł miesięcznie, Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa otrzymuje 13 000 zł, a ich oboje przebija wynagrodzenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który otrzymuje 14 800 zł.

za: se.pl

Dziennik Narodowy poleca