REKLAMA

Reklama

Bułgarski Ruch Narodowy ponownie wybrał wicepremiera Karakaczanowa na lidera partii

154

Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Bułgarski Ruch Narodowy (WMRO-BND) zorganizowała w sobotę siódmy kongres. WMRO jest jedną z trzech partii nacjonalistycznych w koalicji Zjednoczonych Patriotów wraz z Narodowym Frontem Ocalenia Bułgarii kierowanym przez Walerego Simeonowa oraz Ataką, której liderem jest Wolen Siderow. Liderem WMRO jest Krasimir Karakaczanow.

Partia powstała na kongresie w dniach 15 i 16 grudnia 1989 r. jako WMRO-SMD, przekształcona w WMRO-BND została w 1999 r. Przed przedterminowymi wyborami krajowymi z października 2014 r. ruch dołączył do nowej koalicji pod nazwą Front Patriotyczny. W kolejnych wyborach z marca 2017 r. partia startowała w ramach koalicji Zjednoczeni Patrioci, uzyskując drugi raz z rzędu poselską reprezentację (11  posłów). Zjednoczeni Patrioci otrzymali 9,3% głosów, co przełożyło się na 27 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym 44. kadencji. Po wyborach ugrupowanie podjęło rozmowy koalicyjne z centroprawicową partią GERB, zakończone podpisaniem porozumienia programowego i powołaniem trzeciego rządu Bojka Borisowa.

REKLAMA

Otwierając Kongres Karakaczanow, który jest również wicepremierem i ministrem obrony, powiedział że jego partia stoi przed nowymi wyzwaniami: wyborami europejskimi i lokalnymi.

– Bułgaria jest zobowiązana pomóc swoim rodakom w Macedonii Północnej w sposób gwarantujący integralność terytorialną kraju – powiedział mówca, zwracając się do delegatów Kongresu.

Reklama

– Nie oznacza to, że zrezygnowaliśmy z walki z fałszowaniem naszej historii i przeciwko próbom stworzenia jakiejś nowej wymyślonej grupy etnicznej ludności w Republice Pólnocnej Macedonii metodami administracyjnymi i przymusowymi – wyjaśnił.

Kongres ponownie wybrał go na przewodniczącego partii. Siódmy Kongres zatwierdził raport kierownictwa na temat tego, co zostało zrobione od poprzedniego kongresu i omówił politykę partii oraz kwestie dotyczące zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Przywódca Ataka i formalny lider koalicji ZP, Wolen Siderow, potwierdził że jego partii “wspaniale współpracuje się” z WMRO i ma nadzieję, że będzie tak przez resztę kadencji obecnego gabinetu i podczas nadchodzących wyborów europejskich.

za: bta.bg

REKLAMA