REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Brytyjka pozbawiona obywatelstwa za przystąpienie do Państwa Islamskiego

227

19-letnia Shamima Begum, która w 2015 roku – w wieku 15 lat – wraz z dwoma innymi koleżankami wyjechała z Londynu do Syrii, by poślubić terrorystów walczących w szeregach Państwa Islamskiego została pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa.

Begum poślubiła holenderskiego muzułmanina. Z tego związku urodziło się troje dzieci (ostatnie w zeszły weekend), z których dwójka zmarła z powodu braku wystarczającej opieki medycznej. Jej mąż zginął w czasie walk.

Sprawa nastolatki wzbudza duże emocje wśród brytyjskiej opinii publicznej od czasu, gdy w ubiegłym tygodniu zapowiedziała ona starania o powrót do kraju, gdzie chciałaby wychowywać swoje dziecko. W petycji przeciwko jej powrotowi podpisało się ponad 200 tysiecy osób.

Reklama / Advertisement

O wydanie zgody na powrót córki do Wielkiej Brytanii apelowała rodzina nastolatki.

Odnosząc się do ostrzeżeń ze strony brytyjskiego ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida, nazywana przez media “panną młodą dżihadu” nastolatka tłumaczyła, że minister nie ma żadnego dowodu na to, że stanowi ona zagrożenie, poza tym, że była w IS.

– Nie wiem, dlaczego miałabym być tak postrzegana – mówiła.

Reklama / Advertisement

O pozbawieniu obywatelstwa Wielkiej Brytanii poinformowano rodzinę Shamimy Begum, zaznaczając jednocześnie, że może się ona od niej odwołać.

za: informacje24.co.uk

Reklama / Advertisement