REKLAMA/Advertisement

Nie tylko Brytyjczycy, ale i francuscy narodowcy odmówili respektowania Hymnu Europy [WIDEO]

678

Okazuje się, że nie tylko posłowie Partii Brexitu zlekceważyli “Odę do radości”, uznaną przez Radę Europy i Unię Europejską za Hymn Europy podczas inauguracji nowego Parlamentu Europejskiego. Brytyjczycy wstali, ale odwrócili się w czasie odtwarzania tego utworu.

Tymczasem również posłowie narodowego Zjednoczenia Narodowego (Rassemblement National) kierowanego przez Marine Le Pen zbojkotowali “Odę”. Francuzi nie wstali nawet i cały czas siedzieli w swoich fotelach. Przewodniczący Parlamentu – Antonio Tajani poprosił ich jednak o powstanie, jeżeli nie z szacunku dla Unii Europejskiej, to chociaż dla całej Europy. Nacjonaliści jednak pozostali nieugięci.

REKLAMA/Advertisement

– Siedzieliśmy podczas odgrywania “Ody do radości” w Parlamencie Europejskim, ponieważ uważamy, że hymn jest symbolem państwa, a my nie uznajemy legitymizacji państwa europejskiego. Popieramy głos narodów i ludzi – zakomunikował wiceprezes RN, Jordan Bardella.

Jak czytamy na stronie europa.eu, “hymn UE to fragment IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena w 1823 do tekstu poematu Fryderyka Schillera ‘Oda do radości’ z 1785 r. Hymn europejski jest wizytówką nie tylko Unii Europejskiej, ale również Europy w szerszym znaczeniu. Poemat ‘Oda do radości’ Fryderyka Schillera wyraża idealistyczną wizję braterstwa całej rasy ludzkiej – wizję, którą podzielał Beethoven. W 1972 r. Rada Europy postanowiła, że fragment IX symfonii Beethovena zatytułowany ‘Oda do radości’ zostanie jej hymnem. W 1985 r. szefowie państw i rządów UE zadecydowali, że melodia ta będzie oficjalnym hymnem Unii Europejskiej. Melodia – ponieważ utwór ten nie ma słów. Hymn wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności w uniwersalnym języku, jakim jest muzyka. Celem hymnu europejskiego nie jest zastąpienie hymnów narodowych poszczególnych państw członkowskich UE, lecz uczczenie wspólnych wartości. Hymn jest odtwarzany podczas oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej i przy okazji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze europejskim”.

za: valeursactuelles.com

REKLAMA/Advertisement