REKLAMA

REKLAMA

Bruksela zablokuje przekop Mierzei Wiślanej?! Urzędnicy KE chcą “pilnego spotkania” z władzami Polski.

1791

– Komisja Europejska chce się spotkać z przedstawicielami polskich władz w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej – ustaliła Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka radia RMF FM w Brukseli. W tej sprawie wysłano list z Komisji Europejskiej do polskiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i zaznaczono, że kwestia ta jest “pilna”, gdyż w Polsce zaczęły już się prace – w tym wycinka drzew. Urzędnicy Jean-Claude’a Junckera mają wątpliwości, co do całej inwestycji i argumentów przedstawianych przez stronę polską.

Według Brukseli, uzasadnienie budowy samego projektu jest wątpliwe. Eurokraci chcą wyjaśnić, dlaczego w decyzji środowiskowej został on uzasadniony argumentami społeczno-gospodarczymi, a w liście z 14 stycznia jest mowa o bezpieczeństwie państwa i z tego powodu Polska wyszła z założenia, że może zastosować wyjątek w dyrektywie środowiskowej i nie występować do Brukseli o wydanie tej opinii.

Komisja proponuje “rozmowy na poziomie technicznym”, aby nie upolityczniać tej sprawy. List skierowany został do podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anny Moskwy i zawiera wiele szczegółowych pytań. A skoro o Moskwie mowa, to wiceminister rolnictwa Rosji Ilja Szestakow przed kilkoma miesiącami alarmował … unijnego komisarza do spraw środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa jakoby inwestycja miała być szkodliwa dla ekosystemu Zalewu Wiślanego.

Bruksela ma mieć także wątpliwości czy przekop będzie miał “niewielki wpływ” na środowisko znajdujące się na obszarach Natura 200. Ponadto, unijnym urzędnikom nie podoba się pomysł budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym – z materiałów przekopu. Wygląda więc na to, że Komisja Europejska będzie się starała storpedować kluczową inwestycję dla Polski, a działania te są całkowicie zbieżne ze stanowiskiem Rosji.

REKLAMA

za: rmf24.pl

REKLAMA