REKLAMA

REKLAMA

Bruksela zablokuje przekop Mierzei Wiślanej?! Rzecznik KE: Przeanalizujemy pismo od polskich władz

388

– Otrzymaliśmy pismo od władz polskich w odpowiedzi na pismo, które wysłaliśmy 20 grudnia do Polski, dotyczące budowy kanału żeglugowego od Zatoki Gdańskiej do portu Elbląg przez Mierzeję Wiślaną i Zalew Wiślany. Teraz należycie je przeanalizujemy – powiedział dzisiaj rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio.

Przedstawiciel Brukseli dodał, że obecnie nie będzie przekazywał innych komentarzy dotyczących tej sprawy. Wczoraj rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Michał Kania informował o wysłaniu Komisji Europejskiej pisma dotyczącego oddziaływania przekopu na środowisko. Dodał on, że o szczegółach będzie mówił, gdy dotrze on do eurokratów.

REKLAMA

W połowie grudnia Bruksela zwróciła się z pismem dotyczącym raportu sporządzonego przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. Dokument ten nie stwierdził negatywnego wpływu inwestycji na środowisko na obszarach Natura 2000. Szef resortu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że ma nadzieję, że działania Brukseli nie są spowodowane pismem rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, gdyż w 2013 i 2015 roku rząd PO-PSL miał zobowiązać się konsultować sprawę przekopu z Brukselą. Odwołania od decyzji środowiskowych złożyły również zarząd województwa pomorskiego oraz organizacje ekologiczne.

Przetarg na przekop ogłoszony został pod koniec grudnia, a minister zapowiadał, że zostanie rozstrzygnięty w ciągu trzech miesięcy. Pierwsze jednostki przez nowy kanał mają przepłynąć w 2022 roku, a cała inwestycja kosztować ma 880 milionów złotych.

za: polsatnews.pl

REKLAMA

REKLAMA