Bruksela utrąci “ustawę prądową”?! Pełnomocnik premiera: Musimy się przygotować na procedurę kontrolną.

– Musimy się przygotować na to, że ta ustawa będzie niezwykle wnikliwie czytana przez Komisję Europejską, na zestaw pytań i procedurę kontrolną – mówił dzisiaj Piotr Woźny; pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu “Czyste powietrze”. Urzędnik pytany był o to, czy eurokraci “zamrożą” ustawę, w której obniżono niedawno akcyzę na energię elektryczną.

Od kilku dni trwa burzliwa dyskusja, po tym jak urzędnicy Komisji Europejskiej zapowiedzieli, że zajmą się uchwaloną przed niespełna dwoma tygodniami ustawą. Bruksela oczekuje od naszego kraju przedłożenia jej notyfikacji.

– Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach o pomocy publicznej przed ich wdrożeniem. Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali – mówiła rzecznik KE Mina Andrejewa.

Po tym głosie, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że legislacja nie jest niezgodna z europejskimi przepisami i powołał się na opinie ekspertów. Z kolei Piotr Woźny pytany dzisiaj o tę sprawę, dodał, że “musimy się przygotować na procedurę kontrolną”.

– Musimy się przygotować na to, że ta ustawa będzie niezwykle wnikliwie czytana przez Komisję Europejską, na zestaw pytań i procedurę kontrolną – mówił w Radiu Zet.

Według nowych przepisów, akcyza na energię elektryczną obniżona zostanie z 20 na 5 złotych za MWh, a ponadto opłata przejściowa płacona przez odbiorców w rachunkach obniżona ma zostać o 95 proc. Pozostałe opłaty – przesyłowe i dystrybucyjne pozostają na poziomie z 31 grudnia 2018 roku.

REKLAMA/Advertisement

za: niezalezna.pl