REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Bruksela przyjęła pismo od Gersdorf i już straszy Polskę. Kolejne naciski ze strony KE.

310

Wciąż uważająca się za prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wysłała wczoraj do Komisji Europejskiej pismo, w którym informowała, że sędziowie objęci działaniem środków tymczasowych wrócili do orzekania. Dzisiaj rzecznik Brukseli – Mina Andreewa stwierdziła, że przyjęto wiadomość od Gersdorf, a Polska ma do 19 listopada czas na poinformowanie Komisji o podjętych środkach.

– Otrzymaliśmy list od I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf i przyjęliśmy go do wiadomości – powiedziała w rozmowie z PAP rzecznik KE.

– Zgodnie z postanowieniem wiceprezesa Trybunału (Sprawiedliwości Unii Europejskiej) z dnia 19 października Rzeczpospolita Polska ma czas do 19 listopada na przekazanie Komisji informacji o środkach podjętych w celu wykonania zarządzenia – dodała i stwierdziła, że Bruksela nie otrzymała dotychczas żadnych informacji na ten temat.

Reklama / Advertisement

19 października Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że zastosuje środki tymczasowe i zawiesi ustawę o przechodzeniu sędziów SN w stan spoczynku po 65. roku życia. TSUE żądał, aby sędziowie przeniesieni w stan spoczynku, wrócili do pracy

– W zawiadomieniu prezes Gersdorf poinformowała, że 19 października wszyscy sędziowie SN objęci zakresem działania środków tymczasowych zostali zawezwani do podjęcia obowiązków służbowych w SN i do końca października 22 sędziów stawiło się w Sądzie Najwyższym, a części z nich już przydzielono sprawy do rozpoznania – stwierdził wczoraj Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

za: niezalezna.pl

Reklama / Advertisement