Bruksela hojna dla Ukrainy. Pół miliarda euro wsparcia dla Kijowa.

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj, że zatwierdzono wypłatę 500 milionów euro w ramach najnowszej transzy pomocy finansowej dla Ukrainy. Ma to być nagroda za dokonane w tym kraju reformy oraz wsparcie w konflikcie z Rosją.

Dzięki zatwierdzonym dzisiaj środkom pomoc dla Kijowa wyniesie aż 3,3 miliarda euro. Jest to największa suma przekazana przez Unię Europejską dla krajów spoza tej organizacji. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uznał to za “bardzo ważny sygnał w warunkach ostatnich wyzwań ze strony rosyjskiego agresora”.

REKLAMA/Advertisement

– Unia Europejska pokazała, że stale wspiera politycznie i finansowo Ukrainę. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty środków ma miejsce w kluczowym momencie, kiedy Ukraina i jej obywatele stają wobec nowej agresji ze strony Rosji i potrzebują solidarności z międzynarodowymi partnerami – zaznaczył w oświadczeniu wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.

Unia Europejska wezwała w środę Rosję do bezzwłocznego i bezwarunkowego przekazania Ukrainie okrętów i sprzętu oraz zwolnienia ukraińskich marynarzy, których zatrzymano w Cieśninie Czerczeńskiej. Komisarz Dombrovskis stwierdził, że “takie agresywne zachowanie jest nie do przyjęcia w dzisiejszej Europie”.

REKLAMA/Advertisement

Środki, które dzisiaj oficjalnie przekazano dla Ukrainy są uzupełnieniem pomocy, jaką państwo to otrzymuje od UE. Zgodnie z zatwierdzonym przez Parlament Europejski programem Kijów będzie miał do wykorzystania miliard euro. Pieniądze te mają stanowić wsparcie w reformach strukturalnych oraz pokryciu potrzeb finansowych. Są to niskooprocentowane pożyczki długoterminowe. Ich wypłata jest warunkowana wprowadzaniem reform, jakie zostały ustalone z Brukselą. Chodzi o walkę z korupcją, zarządzanie finansami, bankami i przedsiębiorstwami państwowymi i politykę społeczną.

„Ukraina wypełniła zobowiązania polityczne uzgodnione z UE, by wypłacono pierwszą transzę w ramach programu pomocy makrofinansowej. Fakt, że Ukraina nadal realizuje reformy pomimo obecnego stanu bezpieczeństwa i zbliżającego się cyklu wyborczego, to ważny i zachęcający sygnał – stwierdził komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

za: radiomaryja.pl