Brexit coraz bliżej. Królowa wyraziła zgodę na zawieszenie prac parlamentu

Królowa Elżbieta II zgodziła się na prośbę brytyjskiego rządu o zawieszenie parlamentu kilka dni po powrocie deputowanych Izby Gmin do pracy. Oznacza to, iż opozycja straci jakiekolwiek szanse na ewentualne zablokowanie Brexitu, nawet jeśli premier Johnson nie wynegocjuje żadnej umowy z Unią Europejską.

Marszałek Izby Gmin John Bercow powiedział, że decyzja ta to „konstytucyjny skandal”. Polityk, który tradycyjnie nie komentuje zapowiedzi politycznych, kontynuował:

– Bez względu na to, w jakie słowa się to ubiera, jest oczywiste, że celem [zawieszenia parlamentu] byłoby teraz powstrzymanie [posłów] od debatowania nad Brexitem i wywiązania się z ich obowiązków w kształtowaniu przyszłości kraju.

REKLAMA/Advertisement

Niezadowolony jest też lider opozycyjnej Partii Pracy.

– Zawieszenie parlamentu jest nie do przyjęcia. To, co robi premier, jest roztrzaskaniem i kradzieżą naszej demokracji, by zmusić do zawarcia umowy bez porozumienia – powiedział Jeremy Corbyn, dodając że, kiedy deputowani powrócą do Izby w przyszły wtorek, „pierwszą rzeczą, jaką zrobimy, będzie próba uchwalenia przepisów zapobiegających temu, co robi [premier], a następnie głosowanie nad wotum nieufności.

REKLAMA/Advertisement

za: bbc.com