REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Bracia Golcowie nagrywają klip o NSZ, w szeregach których walczyli ich krewni

803

– 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia,którzy walczyli z narzuconą Polsce sowiecką okupacją. To niezwykłe, że właśnie dzisiaj nagrywaliśmy klip do filmu „Lawina” mówiącym także o tragicznej historii naszej cioci Stasi Golec ps. „Gusta”. Premiera już 15 marca. Chwała i Cześć Bohaterom! – poinformował na swoim facebookowym profilu popularny zespół folkowy Golec uOrkiestra.

Jak informuje TVP3 Katowice, “utwór, podobnie jak film o tym samym tytule, opowiada o walce Żołnierzy Wyklętych na Podbeskidziu oraz ich aresztowaniu przez UB i śmierci. W oddziałach NSZ na tym terenie walczyła m.in. ciotka muzyków Stanisława Golec ps. “Gusta”, żołnierz oddziału Antoniego Bieguna ps. “Sztubak” zgrupowania kpt. Henryka Flame ps. “Bartek”, zamordowana przez UB w wieku 18 lat. Była jedną z ofiar operacji “Lawina”, którą przeprowadził prowokator Henryk Wendrowski.

Według Instytutu Pamięci Narodowej, w 1946 r. dowodził (jako kapitan „Lawina”) akcją UB przeciwko oddziałowi żołnierzy NSZ na Podbeskidziu Henryka Flame. Podczas akcji funkcjonariusze MBP namówili członków oddziału na wyjazd na ziemie zachodnie, zorganizowany rzekomo przez dowództwo Okręgu NSZ. Faktycznie przez cały czas akcja była kierowana przez UB. Po przetransportowaniu członków oddziału (150–200 osób) do wcześniej przygotowanego miejsca, zostali oni odurzeni alkoholem i następnie rozstrzelani. W dalszej kolejności do dołów ze zwłokami zastrzelonych wrzucono tabliczki identyfikacyjne żołnierzy radzieckich i polskich w ilości odpowiadającej liczbie ciał. Egzekucji mieli dokonywać Rosjanie, a będący na miejscu funkcjonariusze UB stanowili jedynie obstawę terenu.

Reklama / Advertisement

Ponadto niejaki J. Zieliński zeznał, że z opowiadań kolegów dowiedział się, iż następną grupę żołnierzy NSZ z tego zgrupowania zamordowano przez umieszczenie w uprzednio zaminowanym baraku i wysadzenie go w powietrze.

Żołnierzami NSZ byli również Franciszek i Zygmunt – bracia Stanisławy.

foto: Facebook/Golec uOrkiestra

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement