Bolsonaro przeciw ideologii na uniwersytetach. Radykalne cięcia finansowe na kierunkach humanistycznych.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro potwierdził swoje obietnice dotyczące reformy systemu studiów i szkół wyższych poprzez zwiększenie inwestycji na kierunki dające “pracę i dochody” kosztem przedmiotów humanistyczmych, która według niego służą “ideologizacji uniwersytetów”.

Bolsonaro powtórzył swoje obietnice, że chce wydać walkę “ideologii”, a zwiększyć wsparcie na szkoły wojskowe i edukację domową. Abraham Weintraum, który jest ministrem w rządzie prezydenta zapowiedział w ciągu dwóch miesięcy obetnie o 30 proc. finansowanie dla trzech uniwersytetów federalnych: Uniwersytetu Narodowego w Brasilii (UNB), Uniwersytetu w Bahii (UFBa) i Uniwersytetu Fluminense (UFF). Potem zapowiedziano rzozszerzenie na kolejne uczelnie.

REKLAMA/Advertisement

Przeciwko polityce prezydenta protestowali studenci i wykładowcy, ale to nie zrobiło na nim wrażenia. Jedna z nowych ustaw, która będzie wkrótce głosowana w Kongresie obejmuje zakaz dyskusji nad partyjnymi i społecznymi doktrynami. Prezydent Jair Bolsonaro w jednym z wpisów na Twitterze zaznaczył, że celem jego działań “jest skoncentrowanie studiów na dziedzinach, które przynoszą natychmiastowy zwrot kosztów podatnikowi: weterynarii, technice i medycynie”.

Organizacje studentów uniwersyteckich, pracowników i wykadowców wzywają do strajku generalnego w najbliższą środę, 15 maja, aby zaprotestować przeciwko 30-procentowym cięciom budżetowym ogłoszonym przez rząd brazylijski w zeszłym tygodniu dla wszystkich uniwersytetów i instytutów federalnych.

REKLAMA/Advertisement

Oprócz cięć budżetowych organizacje oskarżają administrację Jaira Bolsonaro o ideologicznie motywowane “prześladowanie” nauk humanistycznych, które promują krytyczne myślenie w szkołach i na uniwersytetach.

Eblin Joseph Farage, sekretarz generalny Brazylijskiego Krajowego Związku Wydziałów Szkolnictwa Wyższego, powiedział, że strajk ma na celu powstrzymanie demontażu promowanego przez Bolsonaro, z pewnością wpływającego na edukację publiczną w kraju. Farage dodaje, że organizacje oświatowe organizują także strajk generalny14 czerwca przeciwko rządowemu projektowi reformy emerytalnej, wskazując, że profesorowie – zwłaszcza kobiety – będą jedną z grup, które najbardziej ucierpią po reformie zaproponowanej przez ministra gospodarki, Paulo Guedes.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl
brasildefato.com.br