REKLAMA

REKLAMA

Bodnar murem za homoparadami? RPO podważa zakaz wydany przez prezydenta Gniezna

292

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar stwierdził, że zakaz parady równości 13 kwietnia wydane przez władze Gniezna jest niekonstytucyjny. Zdaniem RPO godzi on w prawo o zgromadzeniach, ale portal PCh24.pl zastanawia się “dlaczego z podobną reakcją RPO nie mieliśmy do czynienia podczas zakazu wydanego dla organizatorów zeszłorocznego Marszu Niepodległości?”

W najbliższą sobotę 13 kwietnia ulicami pierwszej stolicy Polski po raz pierwszy miał przejść tzw. marsz równości pod hasłem „Gniezno – pierwsza stolica równości”. W poniedziałek prezydent Gniezna Tomasz Budasz z Platformy Obywatelskiej powiedział, że zakazał wszystkich zgromadzeń planowanych na sobotę. W sumie zaplanowanych było ich aż 18 – 2 marsze równości i 16 kontrmanifestacji.

Włodarz miasta powołał się na dobro mieszkańców i wskazywał na zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz możliwość wystąpienia bójek oraz zniszczenia mienia publicznego i prywatnego. Prezydent wskazywał też na możliwość paraliżu komunikacyjnego miasta.

REKLAMA

Decyzję tę podważył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który w wystosowanym przez siebie oświadczeniu uznał, że jest ona niezgodna z konstytucją oraz niezgodność z Europejską konwencją praw człowieka:

– W świetle wykładni art. 57 Konstytucji i art. 14 pkt 2 Prawa o zgromadzeniach takie uzasadnienie jest prawnie niedopuszczalne (…) Prezydent niesłusznie uznał, że dla sprawy nie ma znaczenia cel zgromadzenia – rozpowszechnianie praw człowieka, w tym praw osób nieheteronormatywnych i innych mniejszości oraz fundamentalnych zasad równości i poszanowania godności każdej osoby – pisze Bodnar. Ponadto, portal PCh24.pl zamieszcza komentarz, w którym przypomina, że wydarzenia organizowane przez środowiska narodowe 11 listopada 2018 roku

REKLAMA

– Zastanawia, dlaczego zakazy zgromadzeń środowisk narodowych w Warszawie i Wrocławiu 11 listopada 2018 roku nie spotkały się z tak radyklanym potępieniem ze strony RPO? Do prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza zwrócono się jedynie o szczegółowe wyjaśnienie powodów zakazu, a wobec decyzji warszawskiego ratusza „wyrażono wątpliwości”. „Marsz w Warszawie – wszystko w rękach sądu, a racje do zważenia trudne” – pisano w oświadczeniu na Facebooku – czytamy.

za: pch24.pl