Błyskawiczna laicyzacja Polski postępuje? Dane GUS mówią coś innego.

– Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki “Badania spójności społecznej 2018”, które jasno pokazują, że wbrew powszechnej narracji o tym, że Polska staje się krajem laickim, zdecydowana większość Polaków pozostaje w Kościele katolickim i aktywnie prowadzi praktyki religijne. Według badania aż 94 proc. mieszkańców Polski deklaruje swoją przynależność do wyznania religijnego – czytamy w “Gazecie Polskiej Codziennie”.

Dane opublikowane przez GUS mówią, że 94 proc. Polaków w wieku 16 i więcej lat deklaruje, że przynależy do jakiegoś wyznania. Z kolei 81 proc. uważa się za wierzących, a jedynie 3 proc. za niewierzące. Co więcej, badanie pokazuje, że 70 proc. mieszkańców Polski modli się raz na tydzień lub częściej, a połowa bierze udział w nabożeństwach czy Mszach. Jeśli chodzi o przynależność do Kościoła Katolickiego, to w porównaniu z rokiem 2015 w 2018 odnotowano nieznaczny spadek – o 1 punkt procentowy.

Oczywiście, najwięcej Polaków uważa się za członków Kościoła Katolickiego – 91,9 proc. Wyznawcy innych denominacji stanowią łącznie 1,7 proc. mieszkańców powyżej 16 roku życia. Marcin Przeciszewski – redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej uważa, że w Polsce występuje “dosyć wyjątkowe w Europie – stabilności wiary polskiego społeczeństwa”.

Przeciszewski dodaje, że sekularyzacja społeczeństwa nie jest tak szybka i mocno widoczna jak w innych krajach Europy, ale najbardziej musi martwić sytuacja wśród młodzieży.

– Oczywiście te badania wskazują też na pewne tendencje, na które jako ludzie wierzący, jako Kościół, powinniśmy zwracać uwagę. Mowa o pewnym szybszym spadku religijności czy raczej praktyk religijnych w tym najmłodszym pokoleniu. W pokoleniu – ja bym powiedział – naszych dzieci. Wśród mniej więcej od 5 do 7 proc. osób są mniejsze praktyki religijne, mniejsze przywiązanie do wiary, mniejszy stopień deklaracji wiary. To też pokazuje dobre intuicje Kościoła w Polsce i na świecie, bo ostatnio mieliśmy synod biskupów z całego świata o młodzieży. Widać, że ta młodzież powinna być największym punktem troski duszpasterskiej – dodaje.

za: niezalezna.pl

REKLAMA/Advertisement