“Bild”: Raporty niemieckiego wywiadu potwierdzają, że rząd turecki podżegał do zamieszek na granicy z Grecją

Niemiecki tabloid “Bild” poinformował wczoraj, że raporty Bundesnachrichtendienst (BND, Federalnej Służby Wywiadowczej) jasno wskazują, że rząd turecki celowo podżegał do zamieszek, umieszczając członków swoich służb bezpieczeństwa wśród tłumów migrantów na granicy z Grecją.

BND oskarża w nich siły tureckie o mieszanie się z migrantami wzdłuż granicy i udawanie samych migrantów, rzucanie kamieniami i innymi pociskami w siły greckie w celu zainicjowania zamieszek. Jak podaje gazeta, władze tureckie zaprzeczyły tym ustaleniom, a BND nie ujawniła dziennikarzom szczegółów, gdy została poproszona o komentarz.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otworzył granicę do Europy pod koniec lutego, a Grecja do połowy marca odnotowała ponad 50 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów.

Wczoraj konserwatywny premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział, że migranci wycofali się z granicy z Turcją, a powodem są obawy władz w Ankarze związane z koronawirusem.

– Najwyraźniej prowizoryczny obóz, który został utworzony po 1 marca), został rozebrany, a ci którzy byli na granicy z Ewros wyprowadzili się – powiedział Mitsotakis na spotkaniu rządu za pośrednictwem telekonferencji.

Migranci zostali ewakuowani autobusami do placówek, w których będą poddani kwarantannie przez dwa tygodnie, aby upewnić się, że nie zostali zarażeni koronawirusem, poinformowała turecka agencja informacyjna DHA.

REKLAMA/Advertisement

Mitsotakis oznajmił, że ruch ten nie zmieni planów Grecji dotyczących wzmocnienia ogrodzenia granicznego.

– Rozdział może się kończyć, ale nie ma wątpliwości, że ta bitwa trwa – powiedział premier. – Istnieje potrzeba wzmocnienia ogrodzenia i reorganizacji sił, bez  popadania w samozadowolenie.