REKLAMA

Reklama

Biały Dom zażądał od Pentagonu informacji nt. możliwości zaatakowania Iranu

784

Biały Dom – a konkretnie Rada Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem Johna Boltona, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego – zażądał od Pentagonu informacji nt. możliwości przeprowadzenia ataku przeciwko Iranowi jeszcze we wrześniu zeszłego roku, ujawnił w niedzielę raport “Wall Street Journal”, powołujący się na informacje od obecnych i byłych urzędników administracji amerykańskiej.

Bolton został w marcu 2018 r. powołany na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego jako następca generała broni H.R. McMastera. Jest uznawany za neokonserwatystę i tak zwanego „jastrzębia”. Wyrażał poparcie dla wycofania się z porozumienia z Iranem dotyczącego ograniczenia irańskiego programu atomowego i rozpoczęcia wojny z tym krajem oraz dla przeprowadzenia ataku na północnokoreańskie instalacje nuklearne.

REKLAMA

Bolton zdecydował się na ten krok po tym, jak trzy pociski moździerzowe lub rakietowe, wystrzelone przez wspieranych przez Iran bojowników, spadły na plac na terenie ambasady USA w irackiej stolicy, Bagdadzie. Nikt nie ucierpiał w tym ataku.

Według “WSJ” nie jest jasne, czy sam prezydent Donald Trump wiedział o żądaniu Boltona ani czy Pentagon ostatecznie dostarczył Białemu Domowi żądane raporty i czy rzeczywiście sformułowano konkretne plany ataku na Islamską Republikę Iranu. Ale urzędnicy, którzy rozmawiali z dziennikarzami potwierdzili, że Departament Obrony rzeczywiście zastosował się do prośby Rady Bezpieczeństwa Narodowego o opracowanie tych opcji.

Reklama

za: wsj.com

REKLAMA