Biało-Czerwony Marsz Milczenia upamiętnił pierwszy transport do KL Auschwitz [WIDEO]

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia 80 lat temu do obozu KL Auschwitz przybył pierwszy transport więźniów. Było to 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczni przywiezieni z Tarnowa.

SS-Hauptsturmführer Karl Fritzsch, zastępca Rudofa Hößa pełniący funkcję kierownika obozu (Lagerführera), wygłosił przemówienie, które tłumaczyło dwóch więźniów znających język niemiecki. Jego treść była następująca:

– “Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej, niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”.

Dzisiaj Roty Marszu Niepodległości zorganizowały obchody z okazji rocznicy wydarzenia. O godz. 14:00 z PKP Oświęcim wyruszył “Biało-Czerwony Marsz Milczenia”, na czele którego stanął Robert Bąkiewicz.