“Jest białą dziewczyną. Zasłużyła” na gwałt i pobicie, bo istniało kiedyś w tym kraju niewolnictwo

Jak informuje “The New York Post”, 23-letni czarnoskóry bandyta na zwolnieniu warunkowym został aresztowany za zgwałcenie i pobicie 20-letniej białej kobiety w nowojorskim Bronksie, twierdząc że ofiara “zasłużyła” na brutalny atak z powodu istnienia niegdyś w USA niewolnictwa.

– Jest białą dziewczyną. Zasłużyła na to, ponieważ my, mniejszości, przeszliśmy przez niewolnictwo – powiedział Temar Bishop. – To właśnie robili nam. Tak robili nam podczas ery niewolnictwa. Zwykli bić nas i bili.

Bishop uderzył kobietę kilkakrotnie, zanim ją zgwałcił, a następnie kontynuował atak – kopiąc ją i uderzając w głowę i ciało, aż upadła nieprzytomna. Potem uciekł, ale wrócił z człowiekiem, który widział kobietę “leżącą na dachu z krwią pokrywającą jej twarz”. To on złożył zeznanie obciążające bandytę.

Kobieta była leczona w szpitalu rejonowym z powodu kilku urazów, w tym złamanego nosa i złamanych zębów. Poza tym “wymiotowała krwią”.

Źródła policyjne wcześniej informowały “The New York Post”, że jeden z policjantów opisał atak jako “jeden z najgorszych, jakie kiedykolwiek widział”.

Niewolnictwo na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych zostało zapoczątkowane w początkach XVII wieku. Istniało we wszystkich koloniach angielskich aż do amerykańskiej wojny o niepodległość. Delaware już w pierwszej swojej konstytucji z 1776 r. zakazało importu i sprzedaży niewolników na terenie stanu, a w 1783 r. niewolnictwo zlikwidowano w Massachusetts. Niewolnictwo utrzymało się w stanach południowych aż do wojny domowej (secesyjnej) w latach 60-tych XIX w. 22 września 1862 r. Lincoln na wieść o powstrzymaniu ofensywy konfederackiej pod Antietam ogłosił opracowywaną od lipca proklamację emancypacyjną (obowiązującą od 1 stycznia 1863 r.). Oznaczała ona przyznanie wolności niewolnikom na obszarze podległym Konfederatom. Uchwalona w 1865 r. XIII poprawka do konstytucji stwierdzała, że “niewolnictwo (.) nie będzie istniało w obrębie Stanów Zjednoczonych ani żadnym miejscu podległym ich jurysdykcji.” XIV poprawka (1868 r. ) zabraniała wypłaty odszkodowań za utratę lub oswobodzenie niewolników. XV poprawka (1870 r.) zakazała pozbawiać lub ograniczać prawa wyborczych obywateli Stanów Zjednoczonych ze względu na rasę, kolor skóry lub poprzedni stan niewolnictwa.

REKLAMA/Advertisement

za: nypost.com