Bezczelne i oszczercze słowa b. ambasadora Izraela: Rząd polski brał udział w mordowaniu Żydów!

Prof. Szewach Weiss – izraelski polityk i politolog, deputowany do Knesetu w latach 1981–1999 i jego przewodniczący (1992–1996), były ambasador Izraela w Polsce ostro skrytykował wspólne oświadczenie na temat roli Polski w Holokauście opublikowane przez premierów Benjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego.

– Ten dokument zawiera kilka zdań, które są poprawne, ale reszta jest albo nieprecyzyjna, albo fałszywa – powiedział Weiss w wywiadzie dla izraelskiego radia w niedzielę rano. – Na przykład, w przeciwieństwie do tego, co tam napisano, zdarzały się przypadki, w których sam rząd polski na uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów.

REKLAMA/Advertisement

Weiss jest kawalerem Orderu Orła Białego, który w styczniu 2017 r. nadał mu prezydent Andrzej Duda.

Wspólne oświadczenie, opublikowane w języku hebrajskim w “The Jerusalem Post” i paru innych izraelskich dziennikach głosi że „wojenny polski rząd na uchodźstwie próbował zatrzymać te nazistowksie zbrodnie próbując podnieść świadomość wśród zachodnich sojuszników co do systematycznego mordowania Żydów polskich”.

REKLAMA/Advertisement

Jad Waszem (dyrektorem którego był w przeszłości Weiss) czyli Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu to – instytut w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 r. w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset. Zlokalizowany jest w Lesie Jerozolimskim na Wzgórzu Herzla.

Kilka dni temu Jad Waszem ostro skrytykował zmienioną i tak pod dyktando Izraela nową wersję ustawy o IPN. Wg badaczy tej instytucji wspólna deklaracja premierów Netanjahu i Morawieckiego „zawiera bardzo problematyczne sformułowania, które są niezgodne z obecną i obowiązującą wiedzą historyczną w tej dziedzinie” i wpisują się one w narrację, „którą badania naukowe już dawno obaliły, a mianowicie, że polski rząd na uchodźstwie oraz jego podziemne siły zbrojne niestrudzenie dążyły – w okupowanej Polsce i nie tylko – do udaremnienia eksterminacji polskich Żydów”.

za: jpost.com

REKLAMA/Advertisement