Benedykt XVI i kard. Sarah zdecydowanie w obronie celibatu

Emerytowany papież Benedykt XVI publicznie wezwał swojego następcę, papieża Franciszka, aby nie otwierał katolickiego kapłaństwa na żonatych mężczyzn.

Benedykt XVI napisał książkę z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarah. „Z głębi naszych serc” ukaże się w środę ale fragmenty jej opublikowano w niedzielnym wydaniu francuskiego “Le Figaro”.

REKLAMA/Advertisement

„Nie mogę milczeć!” napisał w książce były Suweren Państwa Watykańskiego, zabierając głos w dyskusji nad zagadnieniem, czy pozwolić „viri probati” – żonatym „mężczyznom o udowodnionej cnocie” dołączyć do stanu kapłańskiego.

Franciszek rozważa obecnie zezwolenie na to w odległych lokalizacjach, takich jak Amazonia, gdzie społeczności katolickie rzadko odprawiają Mszę z powodu braku księży, i oczekuje się, że opublikuje swoją decyzję w nadchodzących tygodniach.

REKLAMA/Advertisement

Współautorzy „Z głębi naszych serc” proszą cały Kościół, aby nie „kołysały go” „złe prośby, teatralia, diabelskie kłamstwa, modne błędy, które chcą zdewaluować kapłański celibat”.

– Jest pilne, konieczne, aby wszyscy, biskupi, kapłani i świeccy, ponownie kierowali się wiarą, gdy spoglądają na Kościół i na celibat kapłański, który chroni jego tajemnicę – napisali.

REKLAMA/Advertisement

Ostrzegają przed kapłanami „zdezorientowanymi nieustannym kwestionowaniem ich konsekrowanego celibatu”.

– Stan małżeński dotyczy człowieka w całości, a ponieważ służba dla Pana wymaga również całkowitego daru człowieka, nie wydaje się możliwe, aby realizować oba powołania jednocześnie – napisał Benedykt XVI, dodając że celibat ma „wielkie znaczenie” i jest „niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia”.