REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Belgijski rząd może upaść. Jeden z koalicjantów “nie chce mieć nic wspólnego” z Paktem z Marrakeszu

411

34-stronicowy pakt U.N. Global Compact dotyczący bezpiecznej, uporządkowanej i regularnej migracji zostanie oficjalnie zatwierdzony w Marrakeszu w Maroku 10-11 grudnia. Umowa może jednak spowodować upadek koalicyjnego rządu belgijskiego Charlesa Michela (Ruch Reformatorski -Mouvement réformateur, MR), który współtworzą poza MR również Flamandzcy Liberałowie i Demokraci (Open VLD) oraz Nowy Sojusz Flamandzki (Nieuw-Vlaamse Alliantie, N-VA).

Ten ostatni w ostatnich latach stała się największą partią Flandrii, a także Belgii jako całości i przewodzi regionalnemu rządowi flamandzkiemu w latach 2014-19. Po wyborach w 2014 r. Nowy Sojusz Flamandzki jest największą belgijską / flamandzką partią polityczną w Parlamencie Europejskim, a jej czterej posłowie do PE zasiadają w parlamencie z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Ugrupowanie opowiada się za secesją Flandrii, przeprowadzoną na drodze pokojowej. Głosi także postulaty wprowadzenia regulacji wymuszających używanie wyłącznie języka niderlandzkiego jako języka urzędowego w tym regionie. Na jego czele stoi Bart De Wever – burmistrz Antwerpii.

– Pakt jest zbyt proimigracyjny. Nie ma niuansów, które musi mieć, aby również zadowolić europejskich obywateli – powiedział dzisiaj federalny minister migracji Theo Francken z N-VA. – Nie jest prawnie wiążący, ale nie jest pozbawiony ryzyka prawnego i sądowego. Nie możemy być nim związani. Nie możemy być częścią tego; dla przyszłości naszych dzieci, naszych wnuków i naszej belgijskiej polityki migracyjnej. Bo o to właśnie chodzi, o to, kim jesteśmy jako wspólnota. Dla mnie jest to kwestia suwerenności, ograniczeń, legalności, ochrony. To są bardzo podstawowe zasady dla mnie i mojej partii. To bardzo podstawowe. To dotyka sedna sprawy.

Reklama / Advertisement

Francken dodał, że jego partia N-VA chce “mieć z paktem nic wspólnego”. Lekceważąc głos koalicjanta, premier Charles Michel zgodził się na przedłożenie treści paktu na forum parlamentu do zaakceptowania.

Planowo federalne wybory parlamentarne mają odbyć się w maju 2019 r.

za: nieuwsblad.be

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement