Belgijski burmistrz postawił się ONZ i Żydom. Miejski karnawał nazwano “antysemickim” z powodu kukieł wyobrażających Żydów [WIDEO]

W marcu na corocznej paradzie karnawałowej w belgijskim mieście Aalst, 20 km na zachód od Brukseli, na ruchomych platformach pokazywano ogromne kukły ortodoksyjnych Żydów siedzących na workach z pieniędzmi. Wzbudziło to ogromne oburzenie wśród grup żydowskich i potępienie ze strony agendy ONZ do spraw oświaty, nauki i kultury (UNESCO) oraz Komisji Europejskiej, uznających to za przejaw antysemityzmu.

Grupy żydowskie zażądały usunięcia karnawału z listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, wskazując na kontekst rosnącego antysemityzmu w Europie. Karnawał w Aalst trafił na listę w 2010 r. Organizowany jest przez trzy ostatnie dni karnawału. W niedzielę przed ostatkami odbywa się uroczysty pochód uczestników karnawału przez miasto – w paradzie biorą udział figury olbrzymów, m.in. figura Ros Ballatum – miejscowa wersja figury konia Bayarda – oraz tzw. Gilles d’Aalst.

REKLAMA/Advertisement

Obecność na liście UNESCO zapewnia dodatkowe fundusze od ONZ. UNESCO zapowiedziało wcześniej iż na grudniowym posiedzeniu Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Bogocie w Kolumbii podejmie w tej sprawie decyzję. Pomimo oburzenia wśród grup żydowskich burmistrz Aalst odmówił potępienia pokazu, określając kukły jako „humorystyczne”.

Ernesto Ottone, zastępca dyrektora generalnego ds. kultury w UNESCO, wydał oświadczenie potępiające karnawał w Aalst.

REKLAMA/Advertisement

– Satyryczny duch Aalst Carnival i wolność wypowiedzi nie mogą służyć jako usprawiedliwienie dla takich przejawów nienawiści –powiedział. – Te nieprzyzwoite karykatury są sprzeczne z wartościami szacunku i godności wyrażonymi przez UNESCO i są sprzeczne z zasadami które leżą u podstaw niematerialnego dziedzictwa ludzkości. ‘

Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay, która jest Żydówką, zauważyła, że ​​„nie jest to pierwszy raz, gdy te rasistowskie i antysemickie posatcie biorą udział w tym festiwalu”.

Jak donoszą belgijskie media, władze Aalst postanowiły wycofać swój doroczny karnawał z UNESCO przed spotkaniem tej organizacji w Bogocie.

– Obywatele Aalst cierpieli z powodu groteskowych oskarżeń – powiedział burmistrz Christoph D’Haese – Nie jesteśmy ani antysemitami, ani rasistami. Wszyscy, którzy to popierają, działają w złej wierze. Aalst zawsze pozostanie stolicą kpiny i satyry.

za: vrt.be

REKLAMA/Advertisement