Belgijscy Zieloni chcą wykorzystywać ludzkie zwłoki jako kompost, bo to “ekologiczne” [WIDEO]

Działacze partii Ecolo z belgijskiego Mons uważają, że aktualne prawo które pozwala na jedynie dwa sposoby postępowania z ludzkimi zwłokami (tj. pochówek i kremacja) są przestarzałe i niewystarczające, a przede wszystkim zanieczyszczające środowisko.

Na początku tego tygodnia wystosowali wniosek do rady gminy, aby ta uznała promowany przez nią pomysł tj. humusację (humus to warstwa próchnicza gleby). Humusacja to – jak twierdzą “kontrolowany proces transformacji organizmu za pomocą mikroorganizmów w kompost, przetwarzający w ciągu 12 miesięcy szczątki w zdrową i płodną próchnicę”.

Zwłoki pokryte warstwą kruszonego materiału roślinnego stworzą swego rodzaju “żywy pomnik” – głosi strona humusation.org.

Dlaczego warto wybrać humusację? – czytamy na w/w stronie

Humusacja, w przeciwieństwie do pochówku, nie wymaga:
– trumny
– okresowych opłat za miejsce na cmentarzu
– kosztów nagrobku
– kosztów balsamowania (w dodatku z uzyciem szkodliwych chemikaliów
Humusacja nie powoduje zanieczyszczenia wód podziemnych przez rozmaite chemikalia, pozostałości leków. W przeciwienstwie do kremacji, nie powoduje emisji gazów cieplarnianych.

Pomysły z wykorzystaniem zwłok w “pożyteczny” sposób nie są nowe. Kilkadziesiąt lat temu odzyskiwano złote zęby, próbowano produkować mydło z ludzkiego tłuszczu, wykorzystywano włosy do produkcji materacy itd.

Ecolo to belgijska francuskojęzyczna partia polityczna działająca w Walonii, w Brukseli i we wspólnocie niemieckojęzycznej. Od powstania ugrupowaniem kierują kolegialne co najmniej dwie osoby jako współprzewodniczący. Jej tzw. partią siostrzaną po stronie flamandzkiej są Zieloni! (Groen!). Ecolo należy do Europejskiej Partii Zielonych.

REKLAMA/Advertisement

Partia została założona w marcu 1980 r. W wyborach w 1981 r. zdobyła dwa mandaty w Izbie Reprezentantów i trzy w Senacie. Najwyższe poparcie w wyborach krajowych uzyskała w 1999. Weszła wówczas w skład pierwszego rządu Guya Verhofstadta, a jej liderka – Isabelle Durant została wicepremierem oraz ministrem transportu. Ecolo opuściło rząd tuż przed wyborami w 2003 r., od tego czasu ponownie pozostaje w opozycji na szczeblu federalnym.

za: rtbf.be, humusation.org