REKLAMA

REKLAMA

Będziemy budować elektrownie atomowe czy to tylko blef? [WIDEO]

278

Czy będziemy budować co najmniej dwie elektrownie jądrowe, czy raczej jest to tylko sposób na chronienie górnictwa węgla kamiennego, gdy powinniśmy obniżać emisję CO2 i zwiększać udział źródeł odnawialnych w miksie energetycznym?

– Polacy nadal nie rozpisali przetargu na technologie jądrowe, a to właśnie będzie rzeczywista cezura pokazująca, że naprawdę chcemy budować elektrownie atomowe – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl.

REKLAMA

Pierwszym krokiem będzie przyjęcie polityki energetycznej Polski do 2040 r., a w projekcie tego dokumentu jest budowa atomu, kolejnym jest aktualizacja programu polskiej energetyki jądrowej, co powinno stać się do końca br. Wówczas powinniśmy ogłosić przetarg.

– Do tego przetargu staną prawdopodobnie Francuzi, USA może Korea Płd, a ten partner będzie musiał zmierzyć się z wysokimi oczekiwaniami polskiego rządu, dotyczącymi wniesienia nawet połowy wkładu kapitałowego kosztów projektu, który jest szacowany na 60 mld USD – wyjaśnia W. Jakóbik.

REKLAMA

Reklama

za: marketnews24.pl