Będzie zbrojna interwencja USA w Wenezueli?! Guaido: Zrobimy wszystko, co konieczne.

Tymczasowy prezydent Wenezueli Juan Guaido powiedział w piątek, że nie wyklucza zbrojnej interwencji USA w jego kraju w celu zmuszenia Nicolasa Maduro do oddania władzy i zakończenia kryzysu politycznego oraz humanitarnego – podaje agencja AFP.

– Zrobimy wszystko, co konieczne, wszystko, co musimy zrobić, aby bronić ludzkiego życia, aby dzieci przestały umierać. To oczywiście bardzo kontrowersyjna kwestia, ale nasza suwerenność daje nam prerogatywy do tego, aby zrobić to, co jest konieczne – stwierdził uznany przez 40 krajów (w tym Polskę) Guaido.

REKLAMA/Advertisement

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który jako jeden z pierwszych przywódców uznał Guaido za prezydenta Wenezueli zaznaczył, że już wcześniej rozważał interwencję amerykańskich wojsk w kraju z Ameryki Południowej, aby rozwiązać polityczny kryzys.

23 stycznia Juan Guaido obwołał się tymczasowym prezydentem, na fali antyrządowych protestów. Uznał on, że wybory z maja ubiegłego roku, które wygrał Maduro były przeprowadzone niezgodnie z procedurami demokratycznymi.

REKLAMA/Advertisement

Guaido uznało większość państw Ameryki Łacińskiej (oprócz Meksyku, Boliwii, Kuby, Kolumbii, i Nikaragui), a także Izrael, Australia, Albania, Kosowo i Gruzja. W poniedziałek postąpiły tak Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania, Łotwa, Niemcy, Holandia, Litwa, Polska, Czechy, Bułgaria, Estonia, Macedonia i Chorwacja. Prezydenturę Guaido uznał także Parlament Europejski.

za: polsatnews.pl