Będzie zakaz odmowy przyjęcia mandatów? Rzecznik prezydenta: “Kwestia dyskusyjna”

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski stwierdził, że w kwestii projektu zmian w zasadach przyjmowania mandatów należy poczekać do końca prac w parlamencie. Zdaniem Spychalskiego jest to “kwestia dyskusyjna”. Dotyczy to projektu, który pojawił się w piątek wieczorem i od razy wywołał wielkie oburzenie. Zakłada on zakaz odmowy przyjęcia mandatu, a tylko możliwość odwołania się od niego do sądu. W obecnym stanie prawnym w razie odmowy przyjęcia mandatu przez obywatela, to policja czy inna służba nakładająca grzywnę występuje o ukaranie.

Projekt ten jest krytykowany przez wielu prawników, w tym Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich, polityków KO i Lewicy oraz koalicjanta PiS – Porozumienie, któremu szefuje Jarosław Gowin.

– Przesłaliśmy do naszego zespołu prawnego tekst nowelizacji z prośbą o opinię, ale mamy pewne obawy, czy nie narusza to podstawowych praw obywatelskich – mówiła portalowi WP rzecznik Porozumienia Magdalena Sroka. Dzisiaj o tę sprawę w Radiu Zet pytany był Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

– My z zasady odnosimy się do ustaw, które są już przez parlament uchwalone. Tutaj mamy do czynienia z projektem, który dopiero co został złożony do laski marszałkowskiej. Z tego, co widzimy, co słyszymy, w samym obozie Zjednoczonej Prawicy jest to kwestia dyskusyjna, a więc myślę, że trzeba spokojnie poczekać do czasu kiedy ten proces legislacyjny się w tym zakresie zakończy. Wtedy będziemy się do niego odnosili – mówił Spychalski i dodał “od tego jest proces legislacyjny – prace w komisjach merytorycznych, na poziomie plenarnym Sejmu, później Senatu, żeby te rozwiązania wypracowywać jak najlepsze”

– Dopiero wtedy, jak ten projekt zostałyby już w pełni uchwalony, trafiłby do Pałacu Prezydenckiego, to tak, jak każda inna ustawa, poddany byłby w tym momencie wnikliwej analizie przez zaplecze legislacyjne w Pałacu Prezydenckim – podsumował Błażej Spychalski.REKLAMA/Advertisement