Będzie kolejne weto prezydenta? Jego doradca atakuje zmiany w kodeksie karnym

Wedle ustaleń reportera radia RMF FM, jedna z osób w otoczeniu prezydenta Andrzeja Dudy przekonuje go, aby ten nie podpisywał i zawetował nowelizację kodeksu karnego. Powodem ma być wątpliwy tryb przyjęcia legislacji przez Sejm.

Jest to pierwszy taki głos z otoczenia prezydenta płynący od osoby, która chce być anonimowa. Rzeczony doradca mówi, że jest świadom wagi ewentualnego weta czy odesłania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego – mogłoby to otworzyć potężny konflikt między Pałacem Prezydenckim a rządem PiS, szczególnie ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w okresie przedwyborczym. Osoba ta mówi:

– Choć zmiany w kodeksie karnym są potrzebne, to na pewno nie mogą być przepychane, bez namysłu nad całym systemem, a nowelizacja została przyjęta zbyt szybko, z pominięciem trybu kodeksowego – komentuje.

Weta domaga się środowisko prawnicze – ponad 150 osób z tego grona chce zablokowania nowelizacji. Ponadto, zmiany krytykowane były także przez szefa Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura. Sytuacja ta zdaje się do złudzenia przypominać gorący lipiec 2017 roku, kiedy również doradcy, a szczególnie Zofia Romaszewska oraz wpływowe środowiska prawnicze skłoniły prezydenta do zablokowania ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, czego efektem jest brak reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

za: rmf24.pl

REKLAMA/Advertisement