REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Nie będzie drugiego referendum w Wielkiej Brytanii. Premier May: To byłaby wielka zdrada

536

W dzisiejszym “Sunday Telegraph” opublikowany został artykuł premier Wielkiej Brytanii Theresy May, w którym szefowa rządu pisze, że nie zgodzi się na ponowne rozpisanie referendum dotyczącego warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Według May, “byłoby to wielką zdradą demokracji i zaufania”, a sama premier “nie da się wepchnąć w kompromisy” dotyczące Brexitu.

Artykuł ten ukazał się w czasie, gdy na premier spływa potężna fala krytyki ze strony dotycząca negocjacji ws. Brexitu. W lipcu do dymisji podał się szef MSZ w Londynie – Boris Johnson, który sprzeciwiał się uzgodnieniom z Brukselą dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a przed referendum w czerwcu 2016 roku był jednym z największych orędowników tego kroku.

Do krytyków May należy również grupa “People’s Vote” domagająca się tego, aby warunki opuszczania UE przez Wielką Brytanię poddane zostały referendum. Należą oni do obu największych partii; są tam zarówno konserwatyści-partyjni koledzy premier May jak i politycy Partii Pracy.

Reklama / Advertisement

W dzisiejszym tekście premier stwierdza, że “chcemy wyjść z Unii z dobrym porozumieniem i jesteśmy przekonani, że możemy takie osiągnąć”, a w negocjacje od lipca doprowadziły do “realnego postępu”. Jej zdaniem, następne referendum byłoby “zdradą demokracji” i pisze, że szanuje głos wyborców:

Latem 2016 roku miliony ludzi wystąpiły, by wyrazić swoje zdanie. W wielu przypadkach po raz pierwszy od dekad wierzyli, że ich wybór ma znaczenie, że po latach czucia się ignorowanym przez polityków, ich głosy zostaną usłyszane – pisze brytyjska premier.

Zapewnia ona również, że w razie braku porozumienia między Wielką Brytanią, a UE również dojdzie do Brexitu. Dodaje jednak, że to byłoby “prawdziwe wyzwanie”. Według unijnych traktatów, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nastąpić 29 marca 2019 roku.

Reklama / Advertisement

za: onet.pl
telegraph.co.uk

Reklama / Advertisement