REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prof. Bartyzel: Rewolucja francuska a współczesna Europa [WIDEO]

321

Na zaproszenie Narodowego Pruszkowa oraz ABC Obozu Narodowo-Radykalnego z wykładem nt. “Rewolucja francuska a współczesna Europa” wystąpił konserwatywny publicysta, prof. Jacek Bartyzel.

– Rewolucja francuska zaczęła się w 1789 r., a kiedy się skończyła… nie umiem tego określić. Właściwie się nie skończyła – mówił prelegent. – Przewrót termidoriański oznaczał koniec najkrwawszego okresu, tzw. Wielkiego Terroru, ale to nie oznacza, że rewolucja nie trwała dalej. Rządził potem jeszcze Dyrektoriat a 18 brumaire’a 1799 r. najwybitniejszy z generałów rewolucyjnych czyli Napoleon Bonaparte obala rządy Dyrektoriatu, ustanawiając dyktaturę.

– Koronacja Bonapartego na cesarza z jednej strony jest przekreśleniem najbardziej drastycznych wydarzeń rewolucji, ale z drugiej strony jest utrwaleniem jej tzw. zdobyczy. Pomimo tego, że Napoleon ostatecznie został pokonany przez wojska koalicji, to Restauracja jest tylko formalnym zakończeniem rewolucji. W Europie i Ameryce wkrótce wybuchają kolejne. Rewolucja nie zakończyła się, a jedynie przepoczwarzyła – dodał prof. Bartyzel.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement